Şefkat korkusu ile depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between fear of compassion, depression, anxiety and stress
  1. Tez No: 698338
  2. Yazar: GÖKSU ERDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ENGİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinin şefkat korkusu düzeyleri ile depresyon, anksiyete ve stres arasındaki ilişkiyi ve bazı değişkenlere göre anlamlı farklılık gösterip göstermediğini incelemek amacıyla yapılan betimsel türde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini 2019-2020 eğitim-öğretim yılında özel bir üniversitede öğrenim gören 409 (252 kız, 157 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında Işıl ve Deniz (2018) tarafından Türkçeye uyarlanan“Şefkat Korkusu Ölçeği”, Akın ve Çetin (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan“Depresyon, Anksiyete, Stres Ölçeği-42”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıp dağılmadığının tespit edilmesi için“Normallik Testi”gerçekleştirilmiştir. Verilerin normal dağıldığı belirlenmiş olup“Parametrik Testlerden”,“t-testi”ile“One Way Anova”testi kullanılmıştır. Araştırmanın hipotezlerini incelemek adına Pearson Momentler Çarpımı korelasyonu kullanılmıştır. Araştırmada şefkat korkusu alt boyutlarının depresyon, stres ve anksiyete ile pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğu sonucu elde edilmiştir. Ayrıca erkek öğrencilerin şefkat korkusu alt boyutlarının tamamında ortalama puanların kızlardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Yüksek sosyoekonomik düzeye sahip olan öğrencilerin başkalarına anlayış ve şefkat gösterme korkusu düzeyinin orta sosyoekonomik düzeye sahip olanlara göre daha yüksek olduğu, düşük sosyoekonomik düzeye sahip olan öğrencilerin başkalarından gelen şefkate karşılık verme korkusu ve kendimize gösterdiğimiz anlayış ve şefkat korkusu düzeyinin orta sosyoekonomik düzeye sahip olanlara göre daha yüksek olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda bulgular literatüre bağlı olarak tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study conducted to examine the relationship between university students' fear of compassion and depression, anxiety, and stress, and whether they differ significantly according to some variables. The study participants in this study consists of a total of 409 students, 252 female and 157 male at a private university in the 2019-2020 academic year. The“Fear of Compassion Scale”adapted to Turkish by Işıl and Deniz (2018),“Depression, Anxiety, Stress Scale-42”adapted to Turkish by Akın and Çetin (2007), and the“Personal Information Form”prepared by the researcher were used to collect the data.“Normality Test”was conducted to determine whether the data was normally distributed or not. It was determined that the data was distributed normally, and“Parametric Tests”,“t-test”and“One Way Anova”test were used. Pearson Product Moment correlation was used to examine the hypotheses of the research. According to the results of the analysis, a positive significant relationship was found between all sub-dimensions of fear of compassion and depression, anxiety and stress. Students with an elevated socioeconomic level have higher levels of fear of showing understanding and compassion to others than those with a moderate socioeconomic level. It is observed that students with a low socioeconomic level have higher levels of fear of responding to compassion from others and fear of understanding and compassion towards ourselves compared to those with a moderate socioeconomic level. Accordingly, the findings were discussed depending on the literature and that recommendations were made.