Sevgi, barış, şefkat gibi soyut kavramların görsel iletişim alanında simge haline getirilmesi
  1. Tez No: 12509
  2. Yazar: EMEL AYDOS
  3. Danışmanlar: DOÇ. HÜSEYİN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ii ÖZET 4- Hergün yüzlerce görsel göstergeyle karşılaşmaktayız. Bu görsel göstergelerin sayıları giderek artmaktadır. Görsel iletişimde grafik sanatların etkinliği bir gerçektir. Simgeleştirilmiş görsel bildirilerin etkinliği, insanların yaşamlarının karmaşıklığını düzenleyici bir görev üstlenmiştir. Böylelikle çok az ele alınan soyut kavramların simgeleştirilmesi önemli görülmüş ve konu aşağıdaki yaklaşım biçimi ile incelenmiştir. Görsel iletişim, insanlık tarihi boyunca önemini koruyagelmiştir.Günümüzde ise, toplumsal yaşamın koşulları gereği, görsel iletişimin önemi giderek ar tan bir biçimde sürmektedir.Görsel iletişim, görme-fizik düzeyde- ve algı-düşün düzeyinde- gerçekleşmektedir Grafik sanatlar, görsel iletişim olgusunu, diğer bilim dallarından da yararlanarak teorik temeli oluşturmuştur.“Haber alma ve haber verme”kavramı olarak ta- nımlıyabileceğimiz bildirişim olgusu, değişik toplumlarda farklı biçimler almıştır.Toplumların kendileri ne özgü bildirişim yöntemleri bu alandaki teknolojik gelişmelerin etkisiyle evrensel bir boyut kazanmıştırİÜ Görsel bildirişim, görsel işaretlerle sağlanmaktadır ve uygulama alanlarının çeşitliliği bazı bilim dallarının oluşmasına zemin hazırlamıştır. Soyut ve somut olguları inceleyen bu bilim dalları-semiyotik, anlam bilim gibi teorik bir temel oluşturmaktadır.Sevgi, barış, şefkat gibi evrensel soyut kavramlara ilişkin öneriler sunulmuş, tasarlanan simgelerin bireyler üzerindeki etkileri anket yöntemi ile araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
İV SUMMARY We daily encounter with hundreds of visual shows. The quantity of these visual shows is increasing day after day. The effect of the Graphic Arts upon the visual communication is true. The effect of the marked visual bulletins has taken the duty of regulating the chaos of the human being lives. Thus it was important to mark the abstract subject matters considered rarely and the subject was investigated under the following approachable way. The visual communication has kept its importance throughout the human being history. In these days, the importance of the visual communication is increasing progressively in accordance with the communal life circumstances. The visual communication is realized at the eye-physical level and sensing-thinking level. The graphic arts created the visual communication concept and the theoretical foundation by using the other scientific bronches. The transmitting concept defined as“Receiving information and giving information”has taken various forms with different communities. The transmitting methods subject to each communsty wonthe global name by the effect of the technological developments. The visual transmission is provided with the visual signs. The variety of the application fields, has prepared the foundation for some scientific branches. These scientific branches studying the abstract and subtract concepts-such as-semiatic, sensing science-is providing the theoretical base. The recommendations relating to the global abstract concepts such as love, peace and affection has been introduced and the effects of the proposed marks on the humane beings has been investigated by using the survey methods.