Eşcinsellerin cinsel doyumlarının psikolojik dayanıklılık ve ruhsal travmalara göre incelenmesi
Examining the sexual satisfaction of homosexuals through their pyschological trauma and resilience
  1. Tez No: 698342
  2. Yazar: SERHAT ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Travma ve Afet Çalışmaları Uygulamalı Ruh Sağlığı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma eşcinsellerin cinsel doyumlarını psikolojik dayanıklılık,ruhsal travmalar ve demografik özellikler açısından incelemiştir. Araştırmaya kartopu yöntemi ile google anket formlarıyla toplanan 23 biseksüel 49 gey, 28 lezbiyen olmak üzere 100 gönüllü katılmıştır. Araştırmanın dışlanma koşulları cinsel doyumu etkiyebilecek ilaçlar ve depresyon düzeyleridir. Çalışma grubuna veri toplama sürecinde Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu, Demografik Form ve Bilgi Formu, Yeni Cinsel Doyum Ölçeği Kısa Formu (YCDÖ-KF), Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (CTQ), Kocaeli Ruhsal Travma Kısa Tarama Ölçeği (Kocaeli-Kısa), Beck Depresyon Ölçeğidir (BDI) araçları kullanılmıştır. Biseksüel katılımcıların Cinsel Doyum Ölçeği puanlarının gey ve lezbiyen katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Bunun yanın sıra duygusal ilişkileri iyi giden katılımcıların Cinsel Doyum Ölçeği puanlarının duygusal ilişkileri iyi gitmeyen katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür. Duygusal ilişkilerinden doyum alan katılımcıların Cinsel Doyum Ölçeği puanlarının duygusal ilişkilerinden kısmen doyum alan ve doyum almayan, katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Thisresearch has examined the sexual satisfaction, psychological resilience, psychological traumas, and demographic specifications of homosexuals. 100 volunteers attended the research. The group consisted of 49 homosexuals, 23 bisexuals and 28 lesbians. The snowball method was used with google questionnaire forms during the research. The exclusion conditions (conditions of exclusion) of the study are drugs that have affected sexual satisfaction and depression levels. During the data collection process with the working group, they elucidated (signed a ) voluntariness form, demographic and information form, New Sexual Satisfaction Scale Short Form (YCDÖ-SF), Childhood Mental Trauma Scale (CTQ), Kocaeli Mental Trauma Short Screening Scale (Kocaeli-Short), Beck Depression Scale (BDI) tools were used. On one hand, It was noticed that the Sexual Satisfaction Scale scores of the bisexual participants were higher than the gay and lesbian participants. On the other hand, it was observed that the sexual satisfaction scale scores of the participants with good aesthetic relationships were higher than the participants whose emotional relationships were not good. It was observed that the scores of the Sexual Satisfaction Scale of the participants who were satisfied with their emotional relationships were higher than the participants who were partially satisfied with their emotional relationships and were not satisfied.