Markalaşmanın pop art üzerindeki etkisi ve tekstile yansımaları
The effect of branding on pop art and its reflections on textile
- Tez No: 698341
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇIRPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Moda deyince akla ilk gelen olgulardan biri markadır. Moda markaları ayakta kalabilmek adına modanın değişen trendlerini takip etmeli ve yeniliklere bağlı kalmalıdırlar. Bu trendlere kimi zaman Pop Art akımı dâhil olmuştur. Pop Art da tıpkı moda gibi endüstrileşen dünyayı kucaklamıştır. Marka kavramı endüstrileşen dünyanın olmazsa olmazı haline gelmiştir. Pop Art, kimi zaman markalarla iş birliği yapıp marka logoları ve markalara bağlı olan ürünlerin ambalaj tasarımlarında, kimi zaman da tekstil ile iş birliği yapıp giysilerde ya da tekstil malzemelerinin kullanıldığı yumuşak heykellerde hayat bulmuştur. Tekstil sektörünü, marka kavramını ve Pop Art akımını ortak paydada buluşturan bir başka alan ise kitle iletişim araçlarıdır. Markalar isimlerini kitle iletişim araçları ile duyururken, Pop Art ve moda da bu vasıtayla hem kendilerini tanıtmış hem de güncel kalabilmişlerdir. Pop Art, markalaşma ve tekstil ile ilişkili olan modanın birbirleriyle ortak alanlarda bir araya geldiklerini ispatlamak, çalışmanın amacıdır. Bu çalışmada marka, markalaşma esasları ve iki ayrılmaz kavram olan marka ve modanın birbirleriyle etkileşimi incelenmiştir. Bunun yanı sıra moda ve Pop Art ilişkisinin marka ile kesiştiği noktalara değinilmiştir. Çalışmanın sonucunda; markalaşma, Pop Art ve moda kavramlarının ortak alanda bir araya geldikleri ve birbirlerine bağlı oldukları ortaya koyulmuştur. Çalışmada veri toplama yöntemi olarak, tarama yönteminin belgesel (doküman) kaynak taraması yöntemi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan araştırma türü ise nitel araştırma türüdür. Betimsel bir çalışmadır. İngilizce ve Türkçe yazılı kaynaklardan yararlanılan bu çalışma, görsel materyaller ile zenginleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the facts that comes to mind primarily when it comes to fashion is the brand. In order to survive, fashion brands should follow the changing trends of fashion and stick to innovations. Pop Art movement has been involved in these trends from time to time. Pop Art, just like fashion, has also embraced the industrializing world for which The concept of brand has become a must. By cooperating with the brands, Pop Art has come to life both in the designs of brand logos and packages of the products which are belonged to the brands as well as in clothes or soft sculptures in which textile materials are used by cooperating with the textile, Another area that enables the textile industry, brand concept and Pop Art movement meet on common ground is mass media. While brands have publicised their names through mass media, and thank to this, Pop Art and fashion both have introduced themselves and could stay up to date. The aim of the study is to prove that Pop Art, branding and fashion, which is associated with textile, come together in common areas with each other. In this study, branding, branding principles and the interaction of brand and fashion, which are two inseparable concepts, are examined. In addition, the points where the relationship between fashion and Pop Art intersect with the brand have been mentioned. As a result of the study; branding, Pop Art and fashion concepts have been revealed to come together in the common area and are connected to each other. As the data collection method in the study, documentary (document) resource scanning method which is one of the scanning methods has been used. The type of research used in the study is qualitative research. It's a descriptive study. This study, which has benefitted from English and Turkish written sources, is enriched with visual materials.