Türkiye'de enflasyon ve işsizliğin ekonomik büyüme üzerindeki etkileri
Unemployment and inflation effects on economic growth in Turkey
  1. Tez No: 698347
  2. Yazar: EREN PEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYFER USTABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı, ekonomik büyümenin işsizlik ve enflasyon ile ilişkisinin Türkiye ekonomisi açısından araştırılmasıdır. Bu bağlamda, 2005-2020 dönemi için aylık olarak, enflasyon değişkeni için aylık TÜFE verileri, büyüme için aylık sanayi üretim endeksi verileri, işsizlik için harmonize edilmiş işsizlik oranı verileri kullanılarak bu değişkenler arasındaki ilişkiyi saptamak amacıyla ekonometrik analizler yapılmıştır. Araştırmada yöntem olarak, VAR modeli ve Granger Nedensellik Analizi kullanılmıştır. Bu analiz öncesinde, incelenen değişkenler ve değişkenler arasındaki ilişkiler, İktisat literatürü kapsamında kavramsal olarak açıklanmış ve bu değişkenleri açıklayan farklı İktisadi okulların görüşlerine yer verilmiştir. Daha sonra Türkiye'de bu değişkenlerin oluşumu ve seyrine yer verilerek ekonometrik analiz yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, %5 anlamlılık düzeyinde Türkiye'de; i. Ekonomik büyüme ile işsizlik arasında karşılıklı ilişki olduğu, ii. Büyüme ile enflasyon arasında büyümeden enflasyona doğru tek yönlü bir ilişki olduğu, iii. İşsizlik ve enflasyon değişkenleri arasında işsizlikten enflasyona doğru tek yönlü ilişki olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the relationship between economic growth, unemployment and inflation in terms of Turkish economy. In this context, econometric analysis has been conducted to determine the relationship between economic growth (Industrial production index), unemployment (Monthly unemployment rate) and inflation (Consumer price index) variables for the period of 2005- 2020. For this purpose, VAR model has been used as econometric model, and the direction of the relationship has been analyzed using Granger Causality Analysis. Prior to this analysis, the variables and the relationships among the variables were conceptually explained within the scope of the Economics literature, and the thoughts of different economic schools explaining these variables were included. Then, econometric analysis has been made by covering the formation and evolution of these variables in Turkey. According to the results, it is concluded that, at 5% level of significance, i. there is a bidirectional causal relationship between unemployment and economic growth, ii. a unidirectional causality running from growth to inflation and, iii. a unidirectional causality running from unemployment to inflation variables in Turkey.