Konjenital kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde manyetik rezonans görüntüleme, anjiyokardiyografi ve ekokardiyografi yöntemlerinin karşılaştırılması
The Correlation of magnetic resonance imaging, angiocardiography and echocardiography in the evaluation of congenital heart diseases
  1. Tez No: 69837
  2. Yazar: ÜMİT ERKAN VURDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
80 ÖZET Konjenital kalp hastalıklarında anjiyokardiyografi referans kabul edilerek MR ve ekokardiyografi yöntemlerinin tanıdaki etkinlikleri değerlendirildi. Ocak - Haziran 1997 tarihleri arasında konjenital kalp anomalili 24 erkek, 26 kadın toplam 50 olgu ekokardiyografi, anjiyokardiyografi ve MR yöntemleri ile değerlendirildi. Olguların en küçüğü 15 günlük, en büyüğü 16 yaşında olup, grubun yaş ortalaması 6.9 yıl bulundu. Olguların tümüne MR öncesi ekokardiyografi incelemesi yapılmış olup, 16 olguya MR öncesi, 28 olguya MR sonrası anjiyokardiyografi uygulandı. Genel durumu kötü olduğundan 6 hastaya anjiyokardiyografi yapılamadı. MR tetkiki 1.5 T Gyroscan MR üniti (Philips Medical Systems) ile, EKG tetiklemeli Ti ağırlıklı SE ve GE sekansları ile gerçekleştirildi. Verilerin analizi için anjiyokardiyografi bulguları altın standart kabul edildi.81 Olgu sayısı yeterli olan anomalilerde MR ve ekokardiyografi için sensitivite ve spesifite değerleri hesaplandı. Olgularda tespit edilen anomalilerden 17'si ASD, 2 l'i VSD, 3'ü PDA, l'i aorto- pulmoner açıklık, 5'i aort koarktasyonu, 3'ü aort stenozu, 4'ü pulmoner stenoz, l'i Fallot tetralojisi, 1 'i Ebstein anomalisi, 1 'i trunkus arteriyozus, 4'ü büyük arterlerin transpozisyonu, l'i büyük arterlerin düzeltilmiş transpozisyonu, 3'ü pulmoner venöz dönüş anomalisi, 3'ü endokardiyal yastık defekti, 1 'i sol persistant vena kava, 2'si dekstrokardi, 6'sı biküspit aortik valv, l'i aort arla hipoplazisi, 4'ü sağ inen aorta, l'i tek atriyum ve l'i de tek ventrikül idi. Anjiyokardiyografi ile tespit edilen anomalilerin % 78'i ekokardiyografi ile, % 90'ı da MR ile gösterildi. Manyetik rezonans görüntüleme bazı valvüler anomalilerin değerlendirilmesinde sınırlamaları olmakla beraber, konjenital kalp hastalıklarının değerlendirilmesinde noninvaziv bir inceleme metodu olarak yüksek sensitivite ve spesifite ile kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
82 SUMMARY The correlation of MRI, Angiocardiography and Echocardiography in the evaluation of Congenital Heart Diseases. The effectiveness of MRI and echocardiography were evaluated in congenital heart diseases. The angiocardiography was considered as a reference modality. Between January and June 1997, 50 patients (24 male and 26 female) with congenital heart disease were evaluated with echocardiography, angiocardiography and MRI. The youngest patient was 15 days old and the oldest was 76 years old. Their mean age was 6.9 years. All patients were examined with echocardiography before MRI. Angiocardiography was performed in 44 patients; 16 of them before and 28 of them after the MR examination. Six83 patients with unstable conditions could not be examined with angiocardiography. MRI was performed by 1.5 -T Gyroscan MR unit ( Philips Medical Systems), using ECG gated SE and GE pulse sequences. Angiocardiography was accepted as a gold standart for data analysis. The sensitivity and specificity ratios for echocardiography and MRI were calculated for abnormalities in which the number of cases are sufficient. Abnormalities detected in cases were as fallows; 17 ASD's, 21 VSD's, 3 PDA's, 1 aorticopulmonary window, 5 coarctations of aorta, 3 aortic stenoses, 4 pulmonary stenoses, 1 tetralogy of Fallot, 1 Ebstein anomaly, 1 truncus arteriosus, 4 transpositions of great arteries, 1 corrected transposition of great arteries, 3 pulmonary venous return anomalies, 3 endocardial cushion defects, 1 left persistant superior vena cava, 2 dextrocardias, 6 bicuspid aortic valves, 1 hypoplasia of the aortic arch, 4 right sided aortas, 1 common atrium and 1 common ventricle. The abnormalities that were detected by angiocardiography were demonstrated by echocardiography in 78 % of cases and by MRI in 90 % of cases. Although MRI has limitations in some cases of valvular abnormalities, being a noninvasive method, can be used in congenital heart disease with very high sensitivity and spesificity rates.