Malign abdominal ağrılı olgularda bilgisayarlı tomografi eşliğinde anteriyor yaklaşımla çölyak ganglion blokajı
  1. Tez No: 69838
  2. Yazar: ALPAY ALKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET CANDAN DURAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Çölyak ganglion blokajı, malign ve benign abdominal hastalıklarda olu şabilen inatçı ağrıların tedavisinde iyi bir alternatif yöntem olarak belirtil mektedir. BT eşliğinde anteriyor yaklaşımla kolay, etkili ve güvenli bir şekil de uygulanabilir. i Çalışmamızda malign hastalığı bulunan 24 olgu çalışmaya alındı ve toplam 27 işlem uygulandı. BT eşliğinde anteriyor yaklaşımla 22 G'lik bir iğ ne çölyak ganglion bölgesine yerleştirilerek absolü alkolden 16-80 mi (ort. 36) enjekte edildi. İşlem tüm olgularda (% 100) başarıyla gerçekleştirildi. Yirmiiki olguda yeterli yayılım sağlanırken iki olguda yaygın abdominal LAP sebebiyle istenilen miktarda absolü alkol verilemedi. İşlem sonrası 12 olguda (% 50) ağrıda tam düzelme sağlandı, yedi olgu da (% 29) ağrı nonnarkotik analjeziklerle kontrol altına alındı. îki olgumuzdanarkotik analjezik dozu azaltıldı (% 8.33), üç olgumuzda ise işlem sonrası ağrıda herhangi bir değişiklik olmadı (% 12.50). Bir olguda geçici diare, dört olguda hipotansiyon, bir olgumuzda ise geçici hafif hemiparezi komplikasyonları ortaya çıktı. Bilgisayarlı tomografi eşliğinde anteriyor yaklaşımla çölyak ganglion blokajı, özellikle mide ve pankreas başta olmak üzere, abdominal malignensilere bağlı şiddetli ağrıların kontrolünde kolay uygulanabilen, güvenli ve etkili bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Celiac ganglion blockade is a good alternative for the treatment of intractable pain in patients with malignant or benign abdominal disease. Computed tomographic guidance and anterior approach is a simple, effective and a safe technique. In this study, we evaluated the use of this technique and reviewed the related literature. In 24 patients with neoplastic disease 27 procedures were performed. Under computed tomographic guidance, a 22 gauge needle was advanced with the anterior approach to the area of celiac ganglion, and 16-80 ml of 98 % alcohol was injected. After treatment, pain was totally relieved in 12 patients (50 %). In 7 cases (29.16 %) pain was controlled by nonnarcotic analjesics. Total dose of analjesics were reduced in 2 patients (8.33 %) whereas no change occured in character of pain in 3 patients (12.5 %) complications were encountered as55 transient diarrhea in 1 patient, hypotension in 4 patients and a transient mild hemiparesis in 1 patient. The CT-guided anterior approach celiac ganglion blockade is a simple, safe, and effective method for the relief of intractable pain in patients with malignant abdominal disease, particularly gastric and pancreatic carcinomas.