Doğumsal ve edinsel kalp hastalıklarında kardiyak manyetik rezonans görüntüleme
  1. Tez No: 712424
  2. Yazar: SERDAR SERİNSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SİBEL BAYRAMOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Kalp hastalıkları en sık karşılaşılan hastalıkların başında gelmektedir. Örneğin Amerika'da ölümlerin %40 'nı kalp hastalıkları oluşturmaktadır. Ülkemizde de mortalite ve morbiditenin önde gelen sebebleri arasındadır. Erkeklerde kadınlara oranla 4 kat daha fazla görülmektedir. Erkeklerde 50-60 yaş aralığı kadınlarda ise 60-70 yaş aralığında daha sık görülür. Kalp hastalıkları değerlendirilmesinde günümüzde artık non-invaziv yöntemler öne çıkmaktadır. Kardiyak manyetik rezonans görüntüleme (MRG) non-invaziv bir şekilde koroner arter hastalığının değerlendirilmesi, kardiyak iskeminin değerlendirilmesi ve yaygınlığının saptanması, ventrikül fonksiyonu, kontraktil rezerv ölçümü ve arterlerdeki luminal daralmayı görüntülemede kullanılmaktadır. Ayrıca konjenital kalp hastalıkları tanısında da önemli bir yere sahiptir. Kalbin kompartmanlarının anatomik görüntülemesinin yanında atrioventriküler morfolofik değerlendirme ve yapısal özelliklerini de gösterebilmektedir. Kısaca MRG normal ve patolojik miyokard dokusunun ayırt edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. İyonizan radyasyon içermemesi ve ekonomik yönden daha az maliyetli olması nedeni ile tercih nedenleri arasındadır. Kardiyak MRG tetkiki 1,5 veya 3,0 tesla gücüne sahip özel donanım ve yazılım programları ile yapılabilmektedir. Bu cihazlarda kardiyak inceleme serisinde görüntü kalitesini doğrudan etkileyen özel bobinler bulunmaktadır. Kardiyak MR hastanın kalp vurularını uyumlu bir şekilde görüntülüyerek seriler halinde yazılımını yapar. Bu serilenmelerde oluşan görüntülerin tetkik sonrası analizlerini yaparak kardiyak hemodinami verilerini görüntüler. Bu çalışmamızda doğumsal ve edinsel kardiyak patolojileri ekokardiyografi (EKO) bulguları ile tanımlanmış olguların non-invaziv inceleme yöntemi olan Kardiyak MRG ile değerlendirilerek, EKO bulgularını destekleyici veya karşıt bulgular ortaya koymasını, komşu anatomik yapılara ait ek bulguların varlığını manyetik rezonans teknolojisinde gelişmeler ışığında göstermeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Objective: Nowadays, non-invasive methods are emerging in the evaluation of cardiovascular diseases. The aim of this study was to determine the diagnostic performance of cardiac magnetic resonance (CMR) imaging and cardiac ultrasound imaging (Echo) in cardiac patients diagnosed with Echo previously. Methods: In total of 32 various cardiac patients with Echo findings including congenital and acquired heart pathologies who applied to our clinic were included in the study. The distribution of cardiac pathologies including valve dysfunctions, right and left ventricular wall lesions and movement disorders, atrioventricular hypertrophy, septal defect, pericardial effusion-mass, additional congenital or acquired vascular pathologies and additional thoracic pathology, age and gender correlations were determined. The CMR and Echo findings were compared statistically. Results: It was found that 12 (37.5%) of the individuals were female, 20 (62.5%) were male, aged between 6 and 80 years with an average age of 29.9 years. The cardiac parameters were positive in 27 (84.4%) patients according to Echo and were positive in 22 (68.8%) patients according to CMR. There was no statistically significant correlation between CMR and Echo for cardiac pathology detection rates (p> 0.05).However, only 18 out of 22 patients who were positive on CMR were positive on Echo. CMR was superior in detecting congenital cardiac pathologies. Conclusion: Echo has a diagnostic advantage and in general, CMR and Echo findings overlap in cases with valve dysfunctions, ventricular wall motion disorders, and hypertrophy, whereas we found that Echo findings were insufficient for diagnosis of congenital heart pathologies.