Adbilim açısından yerel bitkiadları (Fitonimler): İzmir örneği
Vernacular plant names (Phytonyms) within the context of onomastics: The case of İzmir
  1. Tez No: 698370
  2. Yazar: EBRU ADA KOKDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1331
Özet
“Adbilim Açısından Yerel Bitkiadları (Fitonimler): İzmir Örneği”adlı bu tez, İzmir'de yayılış gösteren ve Ege Herbaryum Merkezi tarafından kayıt altına alınmış 1.892 bitkinin İzmir'deki yerel adlarının tespiti üzerine yapılmış bir fitonimi çalışmasıdır. Bu maksatla ilk olarak 1.892 bitkinin fotoğraflarından oluşan bir katalog oluşturulmuştur. Flora yapılarının farklılığı, eski yerleşimler olmaları ve yerli nüfusu barındırmaları gibi ölçütler ele alınarak belirlenen 65 köyde derleme yapılmıştır. Tezin giriş bölümünde yerel bitkiadlarının önemi vurgulanmış, Türkiye'de bitkiadları üzerine yapılan çalışmalar incelenmiş ve bitkiadlarının yazımı ile ilgili bir değerlendirme yapılmıştır. Tezin birinci bölümünde yörede yetişen 1.892 bitkinin Latince adlarıyla yöredeki Türkçe adlarının eşleştirildiği kimlikleme çalışması yapılmış, bitkilerin tanınabilmesi için derlemede kullanılan fotoğraflarından en az bir tanesine ve yöredeki kullanımlarına dair bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde tezde geçen bitkiadları, adların anlamları ve kaynakları açısından leksik-semantik incelemeye tâbi tutulmuştur. Üçüncü bölümde tezde geçen bitkiadlarının yapısal incelemesi yapılmıştır. İki ayrı başlıktan oluşan bu bölümde adlar ilk olarak basit, türemiş ve birleşik bitkiadları başlıkları altında şekil bilgisel olarak incelenmiştir. İkinci başlık altında ise bitkiadlarının fonolojik incelemesi bulunur. Sonuç kısmında elde edilen bilgi ve bulgulardan yola çıkılarak genel bir değerlendirme yapılmış ve gelecekteki araştırmalar için gözlemler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This dissertation project, a study of phytonyms on the vernacular plant names in İzmir within the context of onomastics, aims to investigate 1.892 plant names identified by the Herbarium Center at Ege University. At the first stage, it constructs a catalog consisting of the images of the said collection. Taking into consideration various factors such as flora differentiation, old settlement history and presence of indigenous population, the second stage encompasses a field research in a total of 65 selected villages. With an emphasis on the value of vernacular plant names in scientific research, the introduction part presents a review of the relevant literature in Turkish and explores the general outlook of current scholarship on phytonyms. The first chapter involves an identification study which attempts to match local Turkish plant names with their corresponding Latin terms. In order to ensure their recognizability, it presents at least one image of each catalogued plant as well as information about their use in the region. The second chapter analyzes the vernacular plant names, their meanings and origins from a lexical and semantic perspective. The third chapter consisting of two sections presents a structural analysis of the plant names. In the first section the phytonyms are examined from a grammatical perspective under the categories of simple, derived and compound nouns, while the second section contains a phonological analysis of the plant names. The final chapter concludes the findings and offers general remarks for further research.