Examining the antecedents and the consequences of fear of missing out
Gelişmeleri kaçırma korkusunun oluşum öncülleri ve sonuçları
- Tez No: 698369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Gelişmeleri kaçırma korkusu son yıllarda popülerlik kazanan bir olgu. İnsanların günlük hayatlarında birçok kanal aracılığı ile sayısız ürün ve servislere maruz kalması, tüm dünya ile devamlı bağlantıda olması tüm gelişmeleri takip etmeleri konusunda ciddi baskı yaratmaya başladı. Önemli nokta ise bireyler gelişmeler konusunda en güncel bilgilere sahip olmadıklarını, trendleri yakalayamadıkları ve diğer bireyler kadar tatmin edici deneyimler yaşayamadıklarını hissettikleri durumda kendilerini rahatsız ve huzursuz hissediyorlar. Bu araştırma Gelişmeleri Kaçırma Korkusu'nun oluşumunun üzerindeki etkilerini Beş Faktörlü Kişilik Analizi ve Basit Psikolojik İhtiyaçların karşılanması açısından anlamlandırma amacı ile oluşturuldu. Bu etkenlerin bireylerin gelişmeleri kaçırma korkusu hissetme miktarları üzerindeki etkisi analiz edildi. Gelişmeleri kaçırma korkusunun insanların tüketici davranışları özelinde tüketicinin sosyal uyumu üzerindeki etkisi araştırıldı ve bu etkinin gösterişçi tüketim üzerinde bir etkisi olup olmadığı analiz edildi. 434 kişi üzerinde gerçekleştirilen nicel araştırma basit psikolojik ihtiyaçların ve kişilik özelliklerinin dışadönüklük boyutunun gelişmeleri kaçırma korkusunun ortaya çıkması üzerinde etkili olduğu görüldü. Gelişmeleri kaçırma korkusunun tüketicinin sosyal uyumu üzerinde pozitif etkisi olduğu da örneklem üzerinde desteklendi. Tüketicinin sosyal uyumu ile gösterişçi tüketim arasında, araştırma yapılan örneklemde, önemli bir bağlantı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Fear of Missing Out is a phenomenon that have been gaining significance in literature in recent years. The constant exposure of goods and services on social media platforms, tv and the social environment is putting intense pressure on individuals to always be up to date and connected. If the individuals feel like they are not connected, they experience an uneasy feeling that they are missing out. This research aims to understand the extend of experiencing FOMO based on the 5 factor personality traits and basic psychological needs theories; and examine the effect of FOMO on conspicuous consumption through conformity behavior. The results of the quantitative survey (n=434) show that all three basic psychological needs and the extraversion dimension of 5 factor personality has an effect of FOMO, and the presence of FOMO results in conformity behavior. The results of the research and analysis was not able to identify a significant link between conformity and conspicuous consumption, further research needed on this relationship. Theoretical and practical implications are discussed.