Nonkardiyak nedenlerle iç hastalıkları kliniğine yatırılan hastaların kardiyovasküler patolojiler açısından incelenmesi
  1. Tez No: 171740
  2. Yazar: DOĞAN KOCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İMDAT DİLEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
2. ÖZET KVH, ölüm nedenleri arasında gelişmekte olan ülkelerde %25, gelişmiş ülkelerde ise yaklaşık %50 oranında gösterilmektedir (1). Bu çalışmada Van YYÜ Tıp Fakültesi İç Hastalıkları AD Kliniği 'nde yatırılan vakalarda henüz tanısı konulmamış kardiyovasküler patolojiler araştırıldı. Çalışmaya Mayıs 2004 ile Aralık 2004 tarihleri arasında yatırılan 1005 vaka alındı. Vakaların 534'ü (%53.1) kadın, 471 'i (%46.9) erkekti. Vakaların yaşları 16 ile 95 arasında değişmekte olup yaş ortalamaları 49.16±0.56 idi. Vakalar yatışından 24 saat sonra kardiyovasküler patolojiler açısından yeniden değerlendirildi. Tüm vakaların özellikle KVS'ye yönelik olmak üzere anamnezleri alınıp FM'leri yapıldı. Bütün vakaların en az üç kez olmak üzere tansiyonları ölçüldü, posteriyor-anteriyor ve sol lateral olmak üzere TKG'leri ve 12 derivasyonlu ve uzun D2 olacak şekilde EKG'leri çekilip değerlendirildi. Tanısı konulamayan veya şüphede kalınan vakalarda Kardiyoloji AD konsültasyonu yapılarak EKO, TEE, EST ve anjiyografi tetkikleri yapıldı.
Özet (Çeviri)
3. SUMMARY Cardiovascular diseases accounts for 25 % of all deaths in developing countries and for about 50 % in developed countries (1). In this study undiagnosed cardiovascular pathological changes were studied for patients that were hospitalized at Internal Medical Clinic of YYU Medical Faculty. 1005 cases that were taken to the hospital between May 2004 and December 2004 were included in the study. 534 (53.1 %) patients were female, 471 (46.9) patients were male. The patients were aged between 12 and 95 and mean age was 49.16±0.56. Patients were checked for cardiovascular pathological changes 24 hours after their first hospitalization. Physical examination and case histories of all patients especially those that were related to cardiovascular system were taken. Blood pressures of all patients were measured at least three times; posterior-anterior and left latereal chest radiography and ECGs including 12 derivations and long D2 were taken and evaluated. For the undiagnosed or uncertain cases, echocardiography, transesophageal echocardiography, exercise ECG and angiographic investigations were done by performing a cardiology consultation. The most frequent indications for hospitalizations had been aetiological searching and investigations (p) and left ventricular emergence in 24 cases (12.3%). The cases which carried the most frequent and significant cardiovascular pathological changes that we detected were cases with DM disease (p), peripheral vascular disease (1.1%), angyography abnormality (0.9%), ARF (0.5%), exercise ECG abnormality (0.2%), transesophageal echocardiography abnormality (0.2%) and cardiomyopathies (0.1%) that were clinically significant and that were important in patient's morbidity and mortality. This shows a strong correlation between cardiovascular diseases and patients who have internal diseases.