Obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve özyeterlilik düzeyi ile obsesif kompulsif bozukluk tanısı almamış bireylerde bilişsel duygu düzenleme stratejileri ve özyeterlilik düzeyinin karşılaştırılması
Comparing self-efficacy levels and cognitive emotion regulation strategies in individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder, and self-efficacy levels and cognitive emotion regulation strategies in individuals not diagnosed with obsessive-compulsive disorder
  1. Tez No: 698377
  2. Yazar: OĞUZ ŞENER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BARIŞ ÖNEN ÜNSALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tanısı alan bireylerde özyeterlilik düzeyleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejileri ile OKB tanısı almayan bireylerde özyeterlilik düzeyleri ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin karşılaştırılmasını amaçlamıştır. Bununla birlikte bazı sosyodemografik özelliklerin etkisi olup olmadığının incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın örneklemini T.C. Üsküdar Üniversitesi NP İstanbul Nöropsikiyatri Hastanesi Feneryolu Polikliniği'ne ayaktan başvuran, OKB tanısı almış 18-60 yaş aralığındaki 40 gönüllü katılımcı ile bu katılımcılara sosyodemografik özellikler açısından denk ve herhangi bir psikiyatrik tanısı olmayan 40 sağlıklı ve gönüllü kontrol grubunu oluşturmuştur. İki gruba da Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu (BGOF), Sosyodemografik Veri Formu, Yale-Brown Obsesyon ve Kompulsiyon Ölçeği, Genel Özyeterlilik Ölçeği (GÖYÖ) ve Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği (BDDÖ) uygulanmıştır. Verileri analiz ederken betimsel ve ileri istatistik teknikler kullanılmıştır. Veri analizi için SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Katılımcıların sosyodemografik dağılımlarının belirlenmesi amacıyla betimsel istatistikler yapılmıştır. Deney gruplarının ölçek ve alt ölçeklerinin ilişkilerinin karşılaştırılması için Spearman korelasyon testi kullanılmıştır. Deney grubunun ölçek ve alt ölçek puanlarının yaş, eğitim ve gelir açısından karşılaştırılmasında Kruskall Wallis testi kullanılmıştır. Katılımcıların ölçek ve alt ölçeklerinin cinsiyet ve kardeş sayısı ilişkilerinin karşılaştırılması için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Deney ve kontrol grubunun özyeterlilik ölçek ve alt ölçek puanları Wilcoxon testi ile karşılaştırılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; psikiyatrik tanı almamış bireylerde özyeterlilik düzeyleri ile obsesif kompulsif bozukluk tanısı almış bireylerde özyeterlilik düzeyi arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare self-efficacy levels and cognitive emotion regulation strategies in individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder, and self-efficacy levels and cognitive emotion regulation strategies in individuals not diagnosed with obsessive-compulsive disorder. In addition, it was aimed to examine whether some sociodemographic characteristics had an effect. The sample of the study is T.C. 40 volunteers between the ages of 18-60 who applied to Üsküdar University NP Istanbul Neuropsychiatry Hospital Feneryolu Outpatient Clinic and were diagnosed with OCD, and 40 healthy volunteers, who were equivalent to these participants in terms of sociodemographic characteristics and without any psychiatric diagnosis, constituted the control group. The Informed Consent Form (BGOF), the Sociodemographic Data Form, the Yale-Brown Obsession and Compulsion Scale (YBOCS), the General Self-Efficacy Scale (GSE), and the Cognitive Emotion Regulation Scale (CERQ) were administered to both groups. Descriptive and advanced statistical techniques were used while analyzing the data. SPSS 24.0 program was used for data analysis. Descriptive statistics were made to determine the sociodemographic distributions of the participants. Spearman correlation test was used to compare the relationships between scales and subscales of the experimental groups. The Kruskall Wallis test was used to compare the scale and subscale scores of the experimental group in terms of age, education and income. The Mann-Whitney U test was used to compare the gender and number of siblings of the scales and subscales of the participants. Self-efficacy scale and subscale scores of the experimental and control groups were compared with the Wilcoxon test. According to the results obtained in the research; A statistically significant difference was found between the levels of self-efficacy in individuals with no psychiatric diagnosis and the level of self-efficacy in individuals diagnosed with obsessive-compulsive disorder.