Sarılık etyolojisi araştırılan 250 olgunun analizi
Analysis of 250 cases investigating the etiology of jaundice
  1. Tez No: 930719
  2. Yazar: HALİL BARDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ KÖSEKLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, İç Hastalıkları, Gastroenterology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Sarılık, genellikle altta yatan bir hastalığın göstergesi olup, erken tanı ve tedavi gerektiren bir durumdur. Bu nedenle sarılıkla başvuran hastaların demografik ve klinik özelliklerinin belirlenmesi, etyolojik faktörlerin ortaya konulması, klinik yaklaşımların geliştirilmesi ve sağlık hizmetlerinin etkin bir şekilde planlanması açısından büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada sarılık etyolojisi nedeniyle incelenen olguların klinik profilinin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bolu Abant İzzet Baysal Eğitim Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji Kliniğine Nisan 2022- Nisan 2024 tarihleri arasında sarılıkla başvuran 250 hastanın klinik ve laboratuvar verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Hastaların demografik bilgileri, yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre etyoloji, klinik ve laboratuvar verileri analiz edilmiştir. Bulgular: Sarılık şikâyetiyle başvuran 250 hastanın 147'si erkek 103'ü kadındır. 18-24 yaş arası 9 hasta, 25-44 yaş arası 40 hasta, 45-64 yaş arası 78 hasta, 65-74 yaş arası 62 hasta, 75-84 yaş arası 42 hasta ve 85 yaş ve üzeri ise 19 hasta, toplam 250 vaka bulunmaktadır. En sık başvuru yakınmaları karın ağrısı (%48), sarılık (17.2) ve kontrol amaçlı başvuru (9.2) iken en sık görülen etyolojik faktörler koledokolitiyazis (%32), kolelitiyazis (%10.4) ve pankreas tümörü (%6.8) olmuştur. Benign nedenler (%82,8), malign nedenlere (%17,2) göre daha fazla saptanmıştır. Pankreas tümörü (%6.8) en sık görülen malign neden olarak belirlenmiştir. Konjuge hiperbilirübinemi, unkojuge hiperbilirübinemiye göre daha sık görülmüştür. Direkt bilirübin değerleri en yüksek pankreas tümöründe saptanmıştır. İndirekt bilirübin değerleri ise Gilbert sendromunda en yüksek bulunmuştur. Sonuç: Sarılıkla başvuran hastaların cinsiyet profili, yaş aralıklarına göre başvuru sıklığı, konjugasyon durumu, malignite varlığı, başvuru şikayetleri ve etyolojik faktörleri değerlendirilmiştir. Çalışma grubumuzda kadınlar daha yaşlı bulunmuştur.Sarılıklı olgularda malign grubun yaş ortalaması benign gruba göre daha yüksek bulunmuştur.Malign grupta benign gruba göre tüm bilirübin fraksiyonları (direkt,indirekt ve total bilirübin) daha yüksek bulunmuştur.Sarılıklı olgularda en sık görülen 5 etyoloji sırasıyla koledokolitiyazis (%32), kolelitiyazis (10,4), pankreas tümörü (%6,8), dekompanse karacier sirozu (%6,8) ve kolanjioselüler karsinom (%3,6) olmuştur. ANAHTAR KELİMELER: Sarılık, Koledokolitiyazis, Bilirübin, Karın ağrısı, Pankreas tümörü
Özet (Çeviri)
Objective: Jaundice is often a sign of an underlying disease, requiring early diagnosis and treatment. Therefore, identifying the demographic and clinical characteristics of patients presenting with jaundice, elucidating etiological factors, developing clinical approaches, and effectively planning healthcare services are of great importance. This study aims to delineate the clinical profile of cases investigated due to jaundice etiology. Matherials and Methods: The clinical and laboratory data of 250 patients presenting with jaundice at Bolu Abant Izzet Baysal Training and Research Hospital's Gastroenterology Clinic between April 2022 and April 2024 were retrospectively analyzed. Demographic information of patients, etiology according to age groups and genders, and clinical and laboratory data were analyzed. Results: Of the 250 patients presenting with jaundice, 147 were male and 103 were female. There were 9 patients aged 18-24, 40 patients aged 25-44, 78 patients aged 45-64, 62 patients aged 65-74, 42 patients aged 75-84, and 19 patients aged 85 and above, totaling 250 cases. The most common presenting complaints were abdominal pain (48%), jaundice (17.2%), and routine check-up (9.2%). The most common etiological factors were choledocholithiasis (32%), cholelithiasis (10.4%), and pancreatic tumor (6.8%). Benign causes (82.8%) were more frequently detected compared to malignant causes (17.2%). Pancreatic tumor (6.8%) was identified as the most common malignant cause. Conjugated hyperbilirübinemia was more common than unconjugated hyperbilirübinemia. Direct bilirübin levels were highest in pancreatic tumors, while indirect bilirübin levels were highest in Gilbert syndrome. Conclusion: The gender profile of patients presenting with jaundice, frequency of presentations by age group, conjugation status, presence of malignancy, presenting complaints, and etiological factors were evaluated. In our study group, women were found to be older. In jaundiced cases, the mean age of the malignant group was higher compared to the benign group. In the malignant group, all bilirubin fractions (direct, indirect, and total bilirubin) were higher than in the benign group. In jaundiced cases, the five most common etiologies were choledocholithiasis (32%), cholelithiasis (10.4%), pancreatic tumor (6.8%), decompensated liver cirrhosis (6.8%), and cholangiocellular carcinoma (3.6%). KEYWORDS: Jaundice, Choledocholithiasis, Bilirubin, Abdominal Pain, Pancreatic Tumor