The effects of globalization on income inequalitiy: Developing countries
Küreselleşmenin gelir dağılımı üzerindeki etkiisi: Gelişmekte olan ülkeler
  1. Tez No: 698388
  2. Yazar: MEVCE SAĞBİLGE
  3. Danışmanlar: DR. LEVENT YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Küreselleşme kavramı son zamanlarda araştırmacılar tarafından en çok ele alınan konulardan biridir. Küreselleşmenin ülkeler üzerindeki etkileri, sözkonusu ülkenin siyasi, coğrafi ve ekonomik özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Son 50 yılda oluşan verilere göre bu süreçten en çok gelişmiş ülkeler faydalanmakta, gelişmekte olan ülkeler ise küreselleşmeye ayak uydurmak için fedakarlıklar yapmaktadır. Bunlardan en tartışılanı küreselleşmenin gelişmekte olan ülkelerde gelir eşitsizliğine yol açmasıdır. Bu çalışmada da 12 gelişmekte olan ülkenin (Bangladeş, Çin, Hindistan, Endonezya, Pakistan, Filipinler, Güney Kore, Malezya, Singapur, Sri Lanka, Tayland ve Türkiye) 1980-2019 yıllarının verileri alınarak küreselleşmenin gelir eşitsizliği üzerine etkileri incelenmiştir. Bu çalışmada küreselleşme üç alanda ele alınmıştır. Bunlar ticari, finansal ve teknolojik küreselleşmedir. Gelir eşitsizliği ölçütü olarak Gini katsayısı belirlenmiştir. STATA programında uygulanan panel veri analizi ile elde edilen sonuçlara göre ticari, finansal ve teknolojik küreselleşmenin bu ülkelerdeki gelir eşitsizliğini arttırdığı gözlemlenmiştir. Eğitimin ise gelir eşitsizliğini azaltıcı etkisi görülmüştür. Gelişmekte olan ülkelerde bazı finansal kuruluşların sağlıksız işlemesi, etkisiz regülasyonlar, ekonomik krizler, pandemi gibi küresel alanda olumsuzluklar küreselleşmeyle birlikte gelir eşitsizliğini arttırmaktadır. Bu sonuçlar ile gelişmekte olan ülkelerde dışa bağımlılığı azaltacak etkili ticari ve finansal regülasyonlar, yerli teknolojik ve bilimsel gelişmeler için AR-GE çalışmaları, sosyal devlet anlayışını benimseyen vergi sistemleri ve eğitim almanın birincil hak olarak görüldüğü bir devlet sisteminde gelir eşitsizliğinin azaltıcı etkisi birçok araştırmacının hemfikir olduğu bir konudur.
Özet (Çeviri)
The concept of globalization is one of the most discussed topics by researchers recently. The effects of globalization on countries vary according to the political, geographical and economic characteristics of that country. According to the data collected in the last 50 years, developed countries benefit the most from this process, while developing countries make sacrifices to keep up with globalization. The most discussed of these problems is that globalization causes income inequality in developing countries. Within this context, the effects of globalization on income inequality were examined in this study by collecting the data of 12 developing countries (Bangladesh, China, India, Indonesia, Pakistan, Philippines, South Korea, Malaysia, Singapore, Sri Lanka, Thailand and Turkey) for the years 1980-2019. Globalization is discussed in three areas in this paper. These are trade, financial and technological globalization. The Gini coefficient was determined as a measure of income inequality. According to the results obtained by the panel data analysis applied in the STATA program, it was observed that trade, financial and technological globalization increased the income inequality in these countries. On the other hand, education has a reducing effect on income inequality. In developing countries, the unhealthy functioning of some financial institutions, ineffective regulations, economic crises, and global negativities such as pandemics increase income inequality with globalization. With these results, many researchers agree that effective trade and financial regulations that will reduce foreign dependency in developing countries, R&D studies for domestic technological and scientific developments, tax systems that adopt the social state approach, and the reducing effect of income inequality in a state system where education is considered the primary right is an issue