Yetişkinkinlerde erken dönem uyumsuz şemalar ve kişilik özelliklerinin KOVID-19 korkusu ve belirsizliğe tahammülsüzlük üzerindeki etkisinin incelenmesi
An investigation of early maladaptive schemas and personality traits with fear of COVID-19 and intolerance to uncertainty in adults
  1. Tez No: 698393
  2. Yazar: BEREN AKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU SEVİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Araştırmada yetişkinlerde erken dönem uyumsuz şemalar ve kişilik özelliklerinin Kovid-19 korkusu ve belirsizliğe tahammülsüzlük üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Örneklem 18 yaş ve üzeri bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılara kişisel bilgi formu, Young Şema Ölçeği Kısa formu, Temel Kişilik Özellikleri Ölçeği, Kovid-19 Korkusu Ölçeği, Belirsizliğe Tahammülsüzlük Ölçeği anket şeklinde internet aracılığıyla uygulanmıştır. Verilerin SPSS 22.0 programı ile analizi yapılmıştır. Yorumlar ve incelemeler p< .05 anlamlılık düzeyi ile değerlendirilmiştir. Demografik özelliklere ve verilen bilgilere göre frekans analizleri yapılmıştır. Değişkenler arası ilişki tespiti için MANOVA, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi, Çoklu Regresyon Analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, Kovid-19 korkusu ve belirsizliğe tahammülsüzlüğün sosyo demografik değişkenlere göre farklılaştığı bulunmuştur. Erken dönem uyumsuz şemalar ile belirsizliğe tahammülsüzlük ve Kovid-19 korkusu arasında pozitif yönde ilişki vardır. Kendini feda etme şeması uyumluluk kişilik özelliği ile pozitif yönde bir ilişkilidir. Erken dönem uyumsuz şemalar ve kişilik özellikleri Kovid-19 korkusunu yordamaktadır. Erken dönem uyumsuz şemalar ve kişilik özellikleri belirsizliğe tahammülsüzlüğü yordamaktadır. Sonuçlar bulgular doğrultusunda tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, examine the effects of early maladaptive schemas and personality traits of fear of Covid-19 and intolerance of uncertainty in adults was investigated. The sample of the study consists aged 18 and over who use internet form of questionnaires. Personal information form, Young Schema Short Form, Basic Personality Trait Scale, Fear of Covid-19 Scale and Intolerance of Uncertainty Scale were asked to the participants. People filled out questionnaire appropriately on internet. Data analysed with SPSS 22.00. Interpretations and examinations evaluates significance level of p< .05. Frequency analyzes were made according to demografic variables and informations. Using MANOVA, Pearson Product Moment Correlation Analysis, Multiple Regression Analysis determine the relationship between variables. According to results, fear of Covid-19 and intolerance of uncertainty differ according to socio-demographic variables. There is positive relationship between early maladaptive schemas, intolerance of uncertainty and fear of Covid-19. Self sacrifice schema is positively associated with agreeableness personality trait. Early maladaptive schemas and personality traits predict fear of Covid-19. Early maladaptive schemas and personality traits predict intolerance of uncertainty. The results were discussed in line with findings and suggestions were made.