İleri evre kanserli olgularda nutrisyonel ve hematolojik parametrelerin radyocevapla ilişkisi
- Tez No: 69840
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAŞ TUNALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET İLERİ EVRE KANSERLİ OLGULARDA NUTRİSYONEL VE HEMATOLOJİK PARAMETRELERİN RADYOCEVAPLA İLİŞKİSİ Mayıs 1997-Mayıs 1998 tarihleri arasında Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Ana bilim dalında radyoterapi uygulanan ileri evre 61 olguda nutrisyonel ve hematolojik parametrelerin radyocevapla ilişkisi prospektif olarak değerlendirildi. Nutrisyonel ve hematolojik parametrelerin ölçümleri tedavinin başlangıcında ( I. Kontrol ), ortasında ( II. Kontrol ), bitiminde ( III. Kontrol ) ve tedaviden sonraki 3. Ayda ( IV. Kontrol ) yapıldı. Farklı lokalizasyonlu olgularımız, metastazsız ( Mo ) ve operasyon görmemişlerdi. Primer tümör ve lenfatik metastazlarına Co 60 ve linear accelerator cihazlarıyla radyoterapi verilen olgularda radyocevap oranı %27.8 idi. Olgulardan % 11.4'ündeCR, % 16.4'ünde PR, %47.6'sında S, %24.6'sında P saptandı. Olguların 25'ine KT+RT uygulandı ( % 40.9 ). IV. Kontroldeki BMI düşüklüğü, I., 111. ve IV. kontrol lerdeki serum albümin düzeyleri düşüklüğü ve III. ile IV.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT RELATIONSHIP OF NUTRITIONAL AND HAEMATOLOGIC PARAMETERS WITH RADIORESPONSE IN ADVANCED CANCER CASES Relationship of nutritional and haematologic parameters with radioresponse, evaluated prospectively in 61 advanced cancer cases at Çukurova University Medical School Radiation Oncology Department at between May 1997- May 1998. Measurment of nutritional and haematologic parameters performed at the beginning ( 1st control ), at the middle ( 2nd control ), at the end of therapy ( 3rd control ) and 3 months after therapy ( 4,h control ). Our cases with different localisations had no metastases and no surgical operations). Radioresponse rate of cases which had radiotherapy with Co 60 and linear accelerator for primary tumor and lymphatic metastases was 27.8 %. It is found that CR in 11.4 %, PR in 16.4 %, S in 47.6 % and P in 24.6 % of cases. CT and RT performed to 25 of cases ( 40.9 % ).