Ameliyathanede obez hastalara yönelik güvenlik önlemlerinin incelenmesi
- Tez No: 698408
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ETİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu araştırma ameliyathanede obez hastalara yönelik güvenlik önlemlerinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Araştırma tanımlayıcı tipte yapıldı. Veri toplamada araştırmacılar tarafında geliştirilen 'hasta tanıma formu' ve 'obez hasta güvenlik donanım ve uygulamaları' formu kullanıldı. Araştırmaya 204 obez hasta alındı. Veriler cerrahi işlem sırası ve sonrası gözlem ve dosya incelemesi ile elde edildi. Ameliyat sonrası insizyon yarası haricinde basınca bağlı altı hastada cilt bütünlüğünde değişim gözlendi. Bu değişim prone, supine, lateral ve semi fawler pozisyonunda olan hastaların göz, yüz, torakanter ve sakrum bölgelerinde kızarıklık ve eritem şeklinde idi. Araştırmada obez hastalara cerrahi işlemleri sırasında kullanılması gereken güvenlik ekipmanlarından hidrolik asansör ve obez koter plağı bulunmadığı/kullanılmadığı belirlendi. Sonuç olarak, bu araştırmada uygun donanım ve güvenlik önlemlerinin sıklıkla obezite cerrahisinde uygulandığı, obez hastalar için diğer cerrahi türlerinde birçok önlemin uygulanmadığı, bu durumun ikincil sorunlara neden olduğu söylenilebilir. Bu nedenle cerrahi türü ayırt etmeksizin obez hastalar için ameliyathanede ek güvenlik önlemlerinin alınması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine safety measures for obese patients in the operating room. The research was done in a descriptive type. In data collection,“patient identification form”and“obese patient safety equipment and applications”forms developed by the researchers were used. 204 obese patients were included in the study. The data were obtained by observation and file examination during and after the surgical procedure. Except for the postoperative incision wound, changes in skin integrity were observed in six patients due to pressure. This change was in the form of erythema and erythema in the eye, face, thoracic and sacrum areas of the patients in the prone, supine, lateral and semi-fawler positions. In the study, it was determined that the safety equipment that should be used during the surgical procedures of obese patients, hydraulic elevator and obese cautery plate were not used. In conclusion, in this study, it can be said that appropriate equipment and security measures are frequently applied in obesity surgery, many measures are not applied in other types of surgery for obese patients, and this situation causes secondary problems. Therefore, it is recommended to take additional safety measures in the operating room for obese patients, regardless of the type of surgery.