Aile sağlığı merkezinde kayıtlı olan COVİD-19 pozitif tanılı hastaların hastalık süreci ve bazı kan parametrelerinin incelenmesi
Examination of disease process and some blood parameters of patients with positive diagnosis of COVID-19 registered in family health center
  1. Tez No: 698409
  2. Yazar: MEHMET ANASIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK KUZAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Hekimliği, Moleküler Tıp, Family Medicine, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
AMAÇ: Covid 19 tanısı almış hastaların kan parametrelerine bakılarak kadın erkek arasındaki farklılıkları tespit ederek bu hastalar içinde akciğer tutulumu olanlardaki kan parametrelerinden prognostik açıdan anlamlı olanları ile birlikte hastalığın seyri hakkında erken bilgi sahibi olmayı amaçladık YÖNTEM: COVİD-19 tanısı almış 113 hastanın biyokimyasal kan testleri (hemogram, CRP, fibrinojen, LDH, ferritin, Aspartat aminotransferaz (AST), Alanin aminotransferaz (ALT), Kreatin kinaz (CK), troponin) sonuçları incelenmiştir. Hastaların toraks tomografisindeki tutulumlarının olup olmadığı radyoloji sonuçlarına da bakılarak kaydedilmiştir. Bu veriler ışığında hastalar kadın ve erkek cinsiyet olarak gruplara ayrıldı ve bu gruplarda hastalığın prognozu değerlendirildi. Ele alınan prognostik belirteçlerin ve klinik bulguların her iki cinsiyette ortalama, standart sapma, medyan, minimum ve maksimum değerleri belirlendi. Hastaların kan parametreleri ve tomografi tutulumları da göz önünde bulundurularak istatistiksel analizler yapıldı ve her iki cinsiyette karşılaştırma yapıldı. BULGULAR: Olgularda bakılan laboratuvar bulguları (ast, alt, ck, crp, lökosit, lenfosit, lökosit/lenfosit oranı, monosit, hemoglobin, htc, platelet, ldh, troponin, ferritin) değerlerinden; erkeklerin alt düzeyi kadınlara göre istatistiksel anlamlı olarak (p=0.016) daha yüksek saptanmıştır. Yine erkeklerin monosit düzeyi kadınlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksek çıkmıştır (p=0.033). Erkek hastalarda ferritin düzeyleri kadınlara göre istatistiksel anlamlı olarak daha yüksektir. Prognostik parametrelerden lenfosit sayısı ve monosit sayısı, BT tutulumu olan hastalarda istatistiksel anlamlı olarak daha düşük saptanmıştır. CRP, Troponin, LDH, CK ve Ferritin değerleri istatistiksel anlamlı olarak yüksektir. Çalışmaya dahil olan hastaların kronik bir hastalığının olup olmadığı incelenmiştir. Toplum 24 kişinin kronik hastalığı vardır. Kronik hastalıkları olan 24 kişiden 8 inde akciğer tululumu görülmüş olup istatistiksel olarak anlamlı görülmüştür. SONUÇ: Biz çalışmamızda COVID-19 hastalığının kan parametrelerindeki değişimlerini kadın erkek dağılımları arasındaki farklılıkları inceledik. Ayrıca kronik hastalığı olan kişilerdeki kan parametrelerindeki anlamlılıklarını değerlendirdik. Özellikle akciğer tutulumu olan hastalar ile akciğer tutulumu olmayan hastaların kan parametrelerindeki anlamlı değişiklikleri tespit etmiş olduk. Erken tanıda kan parametrelerine bakılarak hastalığın seyri hakkında bilgi edinme hipotezimizi destekler nitelikte sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
AİM: By looking at the blood parameters of patients diagnosed with Covid 19, we aimed to determine the differences between men and women, and to have early information about the course of the disease, together with the prognostically significant blood parameters in these patients with lung involvement. METHODS: Biochemical blood tests (hemogram, CRP, fibrinogen, LDH, ferritin, Aspartate aminotransferase (AST), Alanine aminotransferase (ALT), Creatine kinase (CK), troponin) results of 113 patients diagnosed with COVID-19 were analyzed. Whether the patients had involvement in thorax tomography was recorded by looking at the radiology results. In the light of these data, the patients were divided into groups as male and female, and the prognosis of the disease was evaluated in these groups. The mean, standard deviation, median, minimum and maximum values of the prognostic markers and clinical findings in both sexes were determined. Statistical analyzes were performed considering the blood parameters and tomography involvement of the patients, and comparisons were made in both genders. RESULTS: From the laboratory findings (asth, lower, ck, crp, leukocyte, lymphocyte, leukocyte/lymphocyte ratio, monocytes, hemoglobin, htc, platelet, ldh, troponin, ferritin) values examined in the cases; men's lower level was found to be statistically significantly higher than women (p=0.016). Again, the monocyte level of males was statistically significantly higher than females (p=0.033). Ferritin levels in male patients are statistically significantly higher than in females. Lymphocyte count and monocyte count, which are prognostic parameters, were found to be statistically significantly lower in patients with CT involvement. CRP, Troponin, LDH, CK and Ferritin values are statistically significantly higher. It was examined whether the patients included in the study had a chronic disease. Society 24 people have a chronic disease. Pulmonary involvement was observed in 8 of 24 people with chronic diseases, which was statistically significant. CONCLUSION: In our study, we examined the changes in blood parameters of COVID-19 disease and the differences between female and male distributions. We also evaluated their significance in blood parameters in people with chronic disease. We detected significant changes in blood parameters especially in patients with lung involvement and patients without lung involvement. We obtained results that support our hypothesis of obtaining information about the course of the disease by looking at blood parameters in early diagnosis.