COVID-19 geçiren bireylerde nöropsikolojik belirtiler ile klinik belirtiler arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between clinical symptoms and neuropsychological symptoms in individuals with COVID-19
  1. Tez No: 738062
  2. Yazar: NEŞE BAYRAMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENK AYPAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Amaç: Bu çalışmada COVID-19 geçiren hastalarda değerlendirilmesi gereken başlıca alanlardan biri olan öznel bellek yakınmaları, geçirilen hastalığın şiddeti, komorbidite indeksi ve anksiyete-depresyon belirtilerinin şiddeti ile birlikte incelenmesi ve aralarındaki ilişkilerin ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif ve kesitsel araştırmamıza 10.02.2021 ile 30.11.2021 tarihleri arasında Ankara Etimesgut 2 no'lu Aile Sağlığı Merkezine ve Pursaklar Merkez Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı COVID-19 hastalığı geçiren ve hastalığından üzerinden en az 1 ay geçmiş, henüz COVID-19 aşısı yapılmamış hastalar dâhil edildi. Toplam 900 COVID-19 enfeksiyonu geçiren hastadan çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden ve dâhil olma ölçütlerini karşılayan 300 kişi çalışmaya alındı. Ancak 36 hasta anketi eksik doldurduğu veya teslim etmediği veya tek başına doldurabilecek yetisi olmadığı için çalışmadan çıkarıldı, kalan 264 hasta dâhil edildi. Kullanılan veri toplama araçları sosyodemografik veri formu, Depresyon Anksiyete Ölçeği (DASS-21) Kısa Formu, Olayların Etkisi Ölçeği (OEÖ), Öznel Bellek Yakınmaları Anketi (ÖBYA) ve Charlson Komorbidite İndeksidir (CKİ). Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 41,63 ± 14,08 yıl, 175'i kadın, 89'u erkekti. Boy ortalaması 165,21± 9,37 cm; kilo ortalaması 74,44 ± 16,14 kg ve BKİ ortalaması çoğunlukta normal (%37,9) aralıkta idi. DASS-21 ölçeği verilerine göre katılımcılar arasında depresyon belirtileri düzeyi normal olan bireylerin oranı %52,3; çok ileri olanların oranı %4,9; anksiyete belirtileri düzeyi normal olanların oranı %42,8; çok ileri olanların oranı %14,8; stres düzeyi normal olanların oranı %74,2; çok ileri olanların oranı %1,5 olarak belirlendi. Depresyon düzeyi genel ortalaması 5,06 ± 4,31, anksiyete düzeyi genel ortalaması 4,86 ± 3,80 ve stres düzeyi genel ortalaması 4,98 ± 4,15 olduğu tespit edildi. COVID-19 geçiren kadınlarda, kronik hastalığı olan bireylerde, hastalık sonrası unutkanlık sorunu yaşayanlarda, tekrar enfeksiyon geçirme endişesi yaşayanlarda depresyon, anksiyete ve stres düzeyleri yüksek; obez bireylerde de depresyon ve anksiyete düzeyleri yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim was to examine the subjective memory complaints, the severity of the disease, the comorbidity index and anxiety-depression symptoms, which are one of the main areas to be evaluated in patients with COVID-19, and to reveal the correlations between them. Patients and Methods: This prospective and cross-sectional study recruited the patients who had COVID-19 at least 1 month after the disease, yet COVID- 19 unvaccinated, and who were registered to Ankara Etimesgut Family Health Center No. 2 and Pursaklar Center Family Health Center between 10th Feb 2021 and 30th Nov 2021. A total of 300 patients who voluntarily accepted to participate in the study and met the inclusion criteria were included. However, 36 patients were excluded from the study because they filled in the questionnaire incompletely or did not submit it or did not have the ability to complete it alone, and the remaining 264 patients were selected. Data collection tools used were the sociodemographic data form, Depression Anxiety Scale (DASS-21) Short Form, Impact of Events Scale (IES), Subjective Memory Complaints Questionnaire (SMCQ) and Charlson Comorbidity Index (CCI). Results: The mean age was 41.63 ± 14.08 years, 175 were female and 89 were male. Mean height was 165.21± 9.37 cm; mean weight was 74.44 ± 16.14 kg and mean BMI was mostly in the normal range (37.9%). According to DASS-21 data, the rate of individuals with normal depression symptoms was 52.3%; rate of those with highly advanced depression was 4.9%; rate of those with normal levels of anxiety symptoms was 42.8%; rate of those with highly advanced anxiety was 14.8%; rate of those with normal stress level was 74.2%; rate of those with highly advanced stress was determined as 1.5%. The mean depression level of all patients was 5.06 ± 4.31, mean anxiety level was 4.86 ± 3.80, and mean stress level was 4.98 ± 4.15. Depression, anxiety and stress levels were higher in women, individuals with chronic diseases, patients who have amnesia after illness and those who were worried about re-infection; the depression and anxiety levels were also found to be higher in obese individuals.