Türkiye'de yaşayan Suriyeli göçmen ailelerin çocuklarının psikolojik durumlarının bazı değişkenler üzerinden incelenmesi
Analysis of some variables of the psychological position of the children of Syrian migrant families living in Turkey
- Tez No: 698411
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Suriye'de yaşanan rejim kuvvetleri ve muhalif güçler arasında yaşanan savaş halkı kaosa ve kaotik bir ortamın içine sürüklemiştir. Savaşın acı yüzüyle tanışan halk ciddi kayıplar vermiş büyük bir ekonomik krizle de karşı karşıya kalmışlardır. Milyonlarca insan bu sebeplerden dolayı göç etmek zorunda kalmıştır. Bu araştırma, Türkiye'de yaşayan Suriyeli mülteci çocukların savaş yaşantısı ve mültecilik sürecinde yaşadıkları olası travma yaşantılarının travma sonrası stres bozukluğu, psikopatolojik belirtiler, umut ve çeşitli demografik özelliklerle araştırılmasını ve tartışılmasını amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında yaşları 7- 11 arasında değişen 449 çocukla görüşme sağlanmıştır. Araştırmanın verileri, Demografik Form, Çocuklarda Umut Ölçeği (ÇUÖ), Çocuk Semptom Değerlendirme Envanteri (COSDE), Çocuk ve Ergen Travma Değerlendirme Envanteri (CATS) kullanılarak ölçülmüştür. Katılımcılardan alınan verilerin analiziyle çocukların maruz kaldığı travmanın, umut, travma sonrası stres belirtileri ve psikopatolojik belirtiler üzerinde anlamlı düzeyde yordama etkisine sahip olduğu görülmüştür. Bununla beraber travma sonrası belirtilerin, umut ve psikopatolojik belirtiler üzerinde yordama etkisi olduğuna ulaşılmıştır. Çalışmadan alınan bulgulara göre maruz kalınan potansiyel travma ile psikopatolojik belirtiler arasındaki ilişkide post travma belirtilerinin; maruz kalınan potansiyel travma ile umut arasındaki ilişkide post travma belirtilerinin aracılık etkisinin olduğu görülmüştür. Çalışma sonucunda Suriyeli çocukların yaşadıkları travma etkisinin hala sürdüğü görülmektedir. Mülteci çocuklarda travma ile travma sonrası belirtiler, umut ve psikopatolojik belirtilerin beraber incelendiği bu çalışma mülteci çocuklarla yapılacak farklı çalışmalarda ve bu faktörlerin içinde bulunduğu müdahale çalışmalarında önem teşkil edeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The war between the regime forces and the opposition forces in Syria has dragged the people into chaos and a chaotic environment. The people who got acquainted with the painful face of the war suffered serious losses and also faced a great economic crisis. Millions of people had to migrate for these reasons. This research aims to investigate and discuss the war life and possible traumatic experiences of Syrian refugee children living in Turkey with post-traumatic stress disorder, psychopathological symptoms, hope and various demographic features. Within the scope of the research, 449 children between the ages of 7 and 11 were interviewed. The data of the study were measured using the Demographic Form, the Children's Hope Scale (CAS), the Child Symptom Assessment Inventory (CSAI), and the Child and Adolescent Trauma Assessment Inventory (CATS). With the analysis of the data obtained from the participants, it was seen that the trauma experienced by the children had a significant predictive effect on the effects of hope, post-traumatic stress symptoms and psychological symptoms. However, it has been found that post-traumatic symptoms have a predictive effect on hope and psychological symptoms. According to the findings obtained from the study, in the relationship between the potential trauma exposed and psychological symptoms, post trauma symptoms; It was observed that post trauma symptoms had a mediating effect on the relationship between potential trauma and hope. As a result of the study, it is seen that the trauma effect Syrian children experienced still continues. This study, which examines the trauma and post-traumatic symptoms, hope and psychopathological symptoms in refugee children together, is thought to be important in different studies and intervention studies involving these factors.