Nulluk dağılımına sahip hemen hemen α-kosimplektik manifoldlar üzerinde ikinci mertebeden paralel tensörler
Second order paralel tensors on almost α-cosymplectic manifolds with satisfing the nullity distributions
- Tez No: 698420
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİP AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada; ξ vektör alanını içeren (k,μ)-nulluk dağılımına sahip hemen hemen α-kosimplektik manifoldlar üzerinde ikinci mertebeden paralel tensör alanları incelenmiştir. Bu durumda M^(2n+1) manifoldunun n- boyutlu düz bir manifold ve sabit kesit eğriliği -4α^2 olan (n+1)- boyutlu bir manifoldun Rieman çarpımına lokal olarak izomorf olduğu yada ikinci mertebeden paralel tensörün metrik tensörün bir lineer katı oluğu gösterilmiştir ayrıca ξ vektör alanını içeren (k,μ)^'-nulluk dağılımına sahip hemen hemen α-kosimplektik manifoldun ikinci mertebeden simetrik paralel tensör alanının metrik tensörün bir lineer katı olmaması koşulu altında H^(n+1) (-4α^2)×R^n çarpımına lokal olarak izomorf olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 2nd degree parallel tensor areas on almost cosymplectic vector areas, which contains ξ vector area and has a distribution of (k,μ), are examined in this case, it is shown that M^(2n+1) manifold was n-dimensional flat manifold and locally isomorph to Riemann multiplication of a (n+1)- dimensional manifold, whose constant cross-sectional curvature is -4α^2, or that 2nd degree parallel tension was a linear multiple of metric tensor. In addition, it is shown that on condition that 2nd degree symmetric parallel tensor area is a linear multiple of metric tensor, almost α-cosymplectic area, which contains ξ vector area and has a distribution of (k,μ)^' was locally isomorph to the multiplication of H^(n+1) (-4α^2)×R^n.