İdari suç ve cezalarda kanunilik ilkesi
The legality principle regarding the administrative crime and punishments
- Tez No: 377927
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AYHAN TEKİNSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 454
Özet
Kanun olmadan suç veya cezanın olamayacağını kabul eden kanunilik ilkesi Latince olarak nullum crimen nulla poena sine lege olarak adlandırılmakladır. Bu ilkenin üç temel direği bulunmaktadır. Bunlar ceza normlarının yalnızca kanun tarafından düzenlenmesi, kanunun açık olması ve kanun geriye yürümeyeceğidir. Çalışmanın İlk Bölümünde kanunilik ilkesi ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. Çalışmanın İkinci Bölümünde idari suç ve cezaların türlerini oluşturan halka yönelik idari suç ve cezalar ile disiplin suç ve cezalarında kanunilik ilkesinin uygulaması analiz edilmiştir. Bu analiz sonucunda; kanun koyucu, Anayasa Mahkemesi ve Danıştay'ın idari suç ve cezalarda kanunilik ilkesinin uygulanmasına gerekli özeni göstermediği anlaşılmıştır. Bu olgu, diğer şeyler yanında, temel olarak Anayasanın 38. maddesine aykırıdır. Anayasanın 38. maddesinde ceza hukukunun kapsamına giren suç ve cezalar ile idare hukukunun kapsamına giren suç ve cezalar arasında bir ayrım gözetilmemekte, her tür suç ve cezada kanunilik ilkesinin uygulanması gerektiği belirtilmektedir. Çalışmanın Son Bölümünde suç ve cezada kanunilik ilkesinin yalnızca her tür suç ve ceza türlerinde uygulanacağı analiz edilmiştir. Bu bağlamda özel hukuk haksız filleri, idari icra, gecikme faizi, gecikme zammı ve etik kurallarda kanunilik ilkesinin uygulanması gerekli değildir. Bununla birlikte idari tedbirlerde kanunilik ilkesi özgün bir şekilde uygulanır. Suç ve cezada kanunilik ilkesinin amacı kişi hak ve özgürlüklerine güvence sağlamaktır. Bu yüzden idari suç ve cezalarda kanunilik ilkesinin uygulanması, ceza hukukunun kapsamına giren suç ve cezalarda uygulanmasından daha önemlidir. Çünkü yargının aksine idare ne bağımsız ne de tarafsızdır.
Özet (Çeviri)
The principle that there is no crime or punishment except in accordance with law, finds its Latin expression as nullum crimen nulla poena sine lege. The maxim has three important bases: Penal statues must be strictly construed only by law, all law to be clear, and non-retroactive. The legality principle has been defined elaborately in the First Chapter. In the Second Chapter the application of legality principle on publicly targeted and discipline crime and punishments that constitutes the type of administrative crime and punishments are analyzed. It is shown that in Turkish law, Law maker, Constitution Court and State Council do not care much about aforementioned principle on the administrative crime and punishments. Among other things, that fact is basically against to the Article 38 of Turkish Constitution of the Republic of Turkey. The Article 38 does not differentiate between criminal law and administrative law crime and punishments and requires that in all the crime and punishments legality principle must be applied. In the Last Chapter it is analyzed that the maxim is applied solely to any type of crimes and punishments. Within this context it is not necessary to apply the legality principle on tort, administrative execution, default interest, late charge and ethics. However, for administrative measures, aforementioned principle is applied genuinely. The aim of legality principle is to protect personal rights and freedoms. So legality principle is more necessary in administrative crime and punishments than criminal law. Because contrary to justice, administration is neither independent nor impartial.