The associations of capacity of self and other forgiveness with mentalization capacity, defense mechanisms, and self-construal
Kendini ve ötekini bağışlama kapasitesinin zihinselleştirme kapasitesi, savunma mekanizmaları ve benlik kurgusu ile ilişkisi
- Tez No: 698419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALEV ÇAVDAR SİDERİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bağışlama genel olarak incitici bir deneyimle ilgili kişiye karşı olumsuz duyguların ve ruminasyonların terk edilebilmesi olarak tanımlanmıştır. Psikanalitik literatürde ise bağışlama psişik, ilişkisel ve kültürel boyutları olan gelişimsel zihinsel bir kapasite olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın birincil amacı, kendini ve ötekini bağışlamayı psikanalitik bir perspektiften çalışmak ve bağışlamanın olası yordayıcı faktörlerini araştırmaktır. Buna ek olarak, bağışlamanın zihinselleştirme kapasitesi, savunma mekanizmaları ve benlik kurgusu ile ilişkisini araştırmaktır. Bu çalışmada ayrıca, kendini affetme ve ötekini affetme arasındaki farkın bağışlamanın olası yordayıcıları ile ilişkileri ön analiz olarak çalışılmıştır. Bu çalışma, bahsi geçen ilişkileri araştırmak için internet üzerinden yayılan bir anket aracılığıyla yapılmıştır. Uygun örnekleme yöntemiyle 1256 kişiye ulaşılmış, aralarından 650 katılımcı çalışma anketinin tamamını doldurmuştur. Anket paketinde, sırasıyla bilgilendirilmiş onam formu, demografik bilgi formu, Heartland Affedicilik Ölçeği (HAÖ), Savunma Biçimleri Testi (SBT), Bölme Ölçeği (BÖ), Yansıtıcı İşleyiş Ölçeği – Kısa Form (YİÖ-8) ve Özerk İlişkili Benlik Ölçeği (ÖİBÖ) kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında zihinselleştirme kapasitesinin, savunma biçimlerinin, bölmenin ve benlik kurgusunun kendini ve ötekini affetmeyi yordayacağı tahmin edilmiştir. Ek olarak, zihinselleştirme kapasitesi yetersizlikleri olan, fazla kesin olmaya işaret eden hipermentalizasyon ve fazla belirsiz olmaya işaret eden hipomentalizasyon, olgun olmayan savunma biçimleri ve bölmenin ayrı ayrı hem kendini bağışlamayı hem de ötekini bağışlamayı negatif yönde yordayacağı tahmin edilmiştir. İlişkili benlik kurgusunun kendini bağışlamayı olumsuz yönde ve ötekini bağışlamayı olumlu yönde, aynı zamanda özerk benlik kurgusunun kendini bağışlamayı olumlu yönde ve ötekini bağışlamayı olumsuz yönde yordayacağı tahmin edilmiştir. Yapılan iki regresyon analizi sonucu hipermentalizasyon, özerk benlik kurgusu, olgun savunma biçimi ve bölme hem kendini hem de ötekini bağışlamayı anlamlı düzeyde yordamıştır. Ek olarak, sosyal destek ötekini bağışlamayı yordayan bir faktör olmuştur. Kendini bağışlamanın en güçlü yordayıcısı olgun savunma biçimleri, ötekini bağışlamanın en güçlü yordayıcısı ie hipomentalizasyon olmuştur. Çalışmanın sonuçları teorik olarak tartışılmış, klinik boyutuyla ele alınmış ve ileride yapılacak çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forgiveness is generally defined as letting go of negative feelings and ruminations towards the person related to injurious past experiences. In psychoanalytic literature, forgiveness is defined as a developmental mental capacity which has intrapsychic, relational, and cultural dimensions. The primary purpose of this study is to examine forgiveness of self (self-forgiveness) and other (other-forgiveness) from a psychoanalytic perspective and explore possible predicting factors of forgiveness. In addition, its associations with mentalization capacity, defense mechanisms and self-construal is investigated. The associations of discrepancy between self-forgiveness and other-forgiveness with possible predictors of forgiveness were also explored as a preliminary analysis. The current research was carried out via an online survey in order to examine these associations. By convenience sampling method, 1256 individuals were reached, and 650 of them completed the battery of study instruments. In the survey package, informed consent form, demographic information form, Heartland Forgiveness Scale (HFS), Defense Styles Questionnaire (DSQ-40), Splitting Scale (SS), Reflective Functioning Questionnaire – Short Form (RFQ-8), and Autonomous Related Self Scales (ARSS) were used, respectively. In the current study, it has been hypothesized that mentalization capacity, defense style, splitting, and self-construal will predict self-forgiveness and other-forgiveness. In addition, it was expected that mentalization impairments of hypomentalization and hypermentalization, immature defense style, and splitting would separately predict both self-forgiveness and other-forgiveness. Related self-construal was expected to predict self-forgiveness negatively and other-forgiveness positively, while autonomous self-construal was expected to predict self-forgiveness positively and other-forgiveness negatively. Results of two multiple regression analyses revealed that hypomentalization, autonomous self-construal, mature defense style, and splitting were significant predictors of both self-forgiveness and other-forgiveness. In addition, social support was also a significant predictor of other-forgiveness. The strongest predictor of self-forgiveness was mature defense style, and the strongest predictor of other-forgiveness was hypomentalization. The findings of this study were discussed in terms of theoretical and clinical implications, and suggestions for further research directions were presented.