Market intraday momentum in iShares MSCI Turkey ETF
IShares MSCI Türkiye Borsa Yatırım Fonu'nda gün içi piyasa momentumu
  1. Tez No: 698428
  2. Yazar: ERSAN ELMAS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDA SELİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tezde 3 Ocak 2012 ile 26 Mart 2021 tarihleri arasındaki yüksek frekanslı veriler kullanılarak iShares MSCI Turkey borsa yatırım fonunun gün içi getiri tahmin edilebilirliği olarakta adlandırılan gün içi momentumu analiz edilmiştir. Çalışmanın ana hedefi bir işlem günündeki son yarım saatlik zaman aralığında oluşan getirinin, önceki yarım saatlik zaman aralıklarının getirileri kullanılarak tahmin edilebilirliğini ortaya koymaktır Son yarım saatlik getiri ile önceki yarım saatlik getiriler arasındaki tahmin edilebilirlik basit doğrusal regresyon modeli kullanılarak analiz edilmiştir. Regresyon analizi kayan pencere tahmin yöntemi kullanılarak ayrıca tekrar edilmiştir. Doğrusal regresyon modelinin sonuçlarına göre, on birinci yarım saatte oluşan getiri, son yarımlık getiriyi negatif ve önemli şekilde tahmin etmektedir. On birinci yarım saatte oluşan getirinin tahmin kabiliyeti oynaklığın yüksek olduğu günlerde daha güçlü sonuçlar üretmiştir. Bağımsız değişkenlerin ekonomik değeri piyasa zamanlama stratejisi kullanılarak analiz edilmiştir ve bu strateji kıyaslanan stratejilerden daha yüksek ortalama getiri ve daha yüksek Sharpe oranı üretmiştir. Gün içi momentum makroekonomik veri akışının olduğu günlerde tahmin edilebilirlik ve ekonomik değer açısından önemli sonuçlar üretmiştir. Gün içi momentum teorik olarak, geç bilgi sahibi olan yatırımcıların varlığı ve seyrek şekilde portföyün yeniden dengelenmesi ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Using the high frequency iShares MSCI Turkey exchange traded fund (ETF) data between January 3, 2012 and March 26, 2021, the intraday momentum, which is also called intraday return predictability, is analysed in this thesis. The main objective is to find out the predictability of the last half-hour returns for the fund by using the previous half-hour returns. Predictability between the last half-hour returns and all previous half-hour returns are analysed using the simple linear regression model; furthermore, the regression analysis is also made by using a recursive-estimation window. According to the results of the simple linear regression model, the eleventh half- hour returns predict the last half-hour returns negatively and significantly. The predictive ability of the eleventh half-hour returns show stronger results on higher volatility days. The economic value of the predictor variable is analysed by using the market-timing strategy and this strategy produces higher average returns and higher Sharpe ratios than benchmark strategies. Intraday momentum also produced stronger results on macroeconomic news release days in terms of both predictability and economic value. Intraday momentum is explained theoretically by infrequent portfolio rebalancing and the presence of late-informed investors.