Havuç lifi ile zenginleştirilmiş kefirin bazı özellikleri
Some properties of kefir enriched with carrot fiber
  1. Tez No: 698427
  2. Yazar: MUKADDER MUTLUER YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUTLU BUKET AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada yeni bir fonksiyonel ürün ortaya çıkarmak ve böylece havuç posasından elde edilen havuç lifinin değerlendirilmesinde alternatif bir kaynak yaratmak amacıyla havuç lifi ilaveli kefir üretilmiştir. Bu amaçla yarım yağlı inek sütü kullanılarak dört farklı kefir üretilmiştir: A: %0 havuç lifi (Kontrol), B: %0.25 havuç lifi ilaveli, C: %0.5 havuç lifi ilaveli ve D: %1 havuç lifi ilaveli kefir. Çalışma iki tekerrürlü olarak yapılmış ve kefirlere muhafazanın 1., 7. ve 14. günlerinde fiziksel, kimyasal, tekstürel, mikrobiyolojik ve duyusal analizler uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, kefir with added carrot fiber was produced in order to reveal a new functional product and thus to create an alternative source for the evaluation of carrot fiber obtained from carrot pomace. For this purpose, four different types of kefir were produced using semi-skimmed cow's milk: A: 0% carrot fiber (Control), B: %0.25 carrot fiber added, C: %0.5 carrot fiber added and D: %1 carrot fiber added. The study was carried out in two replications and physical, chemical, textural, microbiological and sensory analyzes were applied the kefirs at 1st, 7th and 14th days of storage.