Economic analysis of same day delivery in fast moving consumer goods for e-commerce companies
E-ticaret firmaları için hızlı tüketim ürünlerinde aynı gün teslimat yönteminin ekonomi analizi
  1. Tez No: 698437
  2. Yazar: ONUR DELİKURT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu tez, hızlı tüketim ürünleri satışı yapan e-ticaret firmalarının aynı gün teslimat yöntemine geçmesinin ekonomi analizlerini yaparak bu yöntemin karlılık sonuçlarını anlatmayı amaçlamaktadır. E-ticaretin küresel olarak hızla büyümesiyle birlikte değişen müşteri alışkanlıklarını göz önünde bulundurarak rekabetin yüksek olduğu hızlı tüketim ürünlerinde müşterilerin tercihlerine göre çözümler üretmek şirketler için pazar paylarını korumak adına kaçınılmaz hale gelmiştir. Genel olarak hızlı tüketim sektörüne geniş bir bakış açısıyla bakılan bu tezde yıllar içerisinde müşteri alışkanlıklarının nasıl değiştiği, e-ticaretin büyüme grafikleri, hızlı tüketim ürünleri için önemi ve satış payları ile birlikte aynı gün teslimatın müşteri kararına olan etkileri anlatılmaktadır. Küresel olarak bakılan bu konuların Türkiye için nasıl değiştiği de küresel verilerle karşılaştırılmaktadır. Türkiye'deki e-ticaret sektörünün son yirmi yıldaki gelişimlerinin şirket bazında özetlenmesiyle birlikte 2017 yıl sonundaki hızlı tüketim pazarının büyüklüğü baz alınarak mevcutta e-ticaret faaliyetleri gösteren bir şirketin hızlı tüketim ürünleri için aynı gün teslimat modelini kurması ve bu modelin beş yıl içindeki ekonomik tabloları sunulmuştur. Türkiye'deki e-ticaret satış paylarının en yüksek olduğu beş il olan İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya'da kurulacak depoların tüm maliyetleri ve getirileri analiz edilerek yapılan yatırımların mühendislik ekonomisi konularından net bugünkü değer hesaplamasıyla finansal karşılıkları da beş yıllık yatırım planında hesaplanmıştır. Yapılan hesaplamalardan elde edilen sonuçlara göre, analiz edilen yatırımın beş yıllık planda yapılmasının karlı çıktığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the profitability results of the same-day delivery method by making economic analysis of the e-commerce companies selling fast-moving consumer goods. Since consumer behavior is also changing together with the rapid growth of e-commerce globally, it has become inevitable for companies to produce alternative solutions according to the preferences of customers in fast-moving consumer goods, where competition is high. This thesis indicates the fast-moving consumer goods sector from a broad perspective and explains how customer habits have changed over the years, the growth charts of e-commerce and its importance for fast-moving consumer goods with sales shares, and the effects of same-day delivery on customer decisions. How these worldwide issues have changed for Turkey and compared to global sector data. The development of the e-commerce sector in Turkey for the last twenty years is summarized chronologically. The establishment of a same-day delivery model for fast-moving consumer goods products by a company that currently operates in e-commerce and the economic statements of this model for five years are presented based on the value of the fast-moving consumer goods market cap at the end of 2017. All the incomes and outcomes of the warehouses to be established in Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa, and Antalya which the five cities with the highest e-commerce sales share in Turkey, were analyzed. The net present value of this investment and its financial equivalent were calculated for the five-year investment plan. According to the results obtained from the calculations made, the analyzed investment would be profitable in a five-year plan.