Bankacılık sektöründe iş analizi sorunlarının belirlenmesi ve ele alınması
Identifying and addressing business analysis problems in banking industry
- Tez No: 698450
- Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAR ÖZTAYŞİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
İş analizi ve gereksinim mühendisliği problemlerine bankacılık sektöründeki yazılım projelerinde sıklıkla karşılaşılır. Fakat bu konuda yeterince araştırma bulunmamaktadır. Bu çalışmada iş analizinde karşılaşılan problemlerin ortaya çıkarılması ve literatür de yer alan tekniklerin kullanılarak bu problemlerin çözümü için uygun tekniklerin önerilmesi ve en çok rastlanan problemlerin AHP ve Bulanık AHP yöntemi ile sıralanması amaçlanmaktadır. Giriş bölümünde iş analizi ve gereksinim mühendisliği kavramları ele alınmıştır. Giriş kısmından sonra iş analizi teknikleri sınıflandırılmıştır. İş analizi teknikleri sınıflandırıldıktan sonra iş analizi üzerine literatür araştırması yapılmıştır. Bu araştırmada kullanılan mülakat, AHP ve Bulanık AHP yöntemlerinden bahsedilmiştir. Sıklıkla karşılaşılan iş analizi problemleri mülakat ile tanımlanmıştır. İş analizi teknikleri ana problemlerin çözümü için analistler tarafından seçilmiştir. AHP yöntemi ile en çok karşılaşılan problem sırası belirlenmiştir. Son olarak da Bulanık AHP yöntemi ile en çok karşılaşılan problem sırası belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Business analysis and requirements engineering problems are frequently encountered in software projects in the banking industry. However, there is not enough research on this subject. In this study, it is aimed to reveal the problems encountered in business analysis, ranking of the most common problems with AHP and Fuzzy AHP method and to suggest suitable techniques for solving these problems by using the techniques in the literature. In the introduction, concepts of the business analysis and requirements engineering are defined. After the introduction, business analysis techniques are classified. After the business analysis techniques are classified, a literature search is conducted on business analysis. Interview, AHP (Analytical Hierarchy Process) and Fuzzy AHP (Analytical Hierarchy Process) methods, which are used in this research, are mentioned. Mostly encountered business analysis problems are defined by interview. Business analysis techniques are chosen by the analysts to solve the main problems. The most common problem order is determined by the AHP method. Finally, the most common problem order is determined by the Fuzzy AHP method.