Investigation of the flexural behavior of steel fiber reinforced concrete hollow beams exposed to elevated temperature
Yüksek sıcaklığa maruz kalmış çelik liflerle ğüçlendirilmiş betonarme delikli kirişlerin eğilme davranışının incelenmesi
  1. Tez No: 698451
  2. Yazar: ANMAR MOHAMMED JASIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZAKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Delikli beton kirişler, yapılarda kullanıldığında hem ortam hem de yüksek sıcaklık koşullarında gerekli yapısal güvenliği sağlamalıdır. Bu tür kirişin yüksek sıcaklığın etkisiyle davranışı daha önce yapılmış herhangi bir çalışma ile araştırılmamıştır. Bu çalışma, yüksek sıcaklıklara maruz kalmadan önce ve sonra, geleneksel çelik takviyeli ve çelik lifli veya lifsiz dairesel boşluklu kesitlerin (80 mm çapında) beton kirişlerinin davranışını deneysel olarak araştırmayı amaçlamaktadır. Ayrıca, araştırma, kiriş numunelerini üretmek için kullanılan dört karışımın mekanik özelliklerini (basınç mukavemeti ve yarma gerilme mukavemeti) benzer koşullar altında incelenmiş ve farklı çelik lif (her biri için %0, 0,5, 1 ve %1,5) oranlarının etkiside araştırılmıştır. Benzer dış boyut ve uzunluklarda (150 × 150 × 950 mm) sekizi içi boşluklu, ikisi ise deliksiz olmak üzere toplam on kare kesitli kiriş hazırlanmıştır. Tüm bu kiriş numuneleri, 550°C sıcaklığa maruz bırakılmadan önce ve sonra, yüklemenin farklı aşamalarında yüke karşı sehim, süneklik, kırılma modu ve çatlaklar açısından davranışlarını değerlendirmek ve karşılaştırmak için dört nokta yük testi uygulandı. Test bulgularına göre, delikli çelik lifli betonarme kirişler, düz beton kirişlere göre yüksek sıcaklığa maruz kaldıkdan sonra dahi yük taşıma kapasitesini koruduğu gözlemlenmiştir. Delikli çelik lifli betonarme kirişler arzu edilen bir yapısal çözüm olabilir ve bir yüksek sıcaklığa doğrudan maruz kaldıktan sonra bile eğilme performansında önemli bir azalma olmaksızın, ağırlıkta bir azalma ve süneklikte bir artış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hollow concrete beams, when adopted in structures, must meet the required structural safety at both conditions of ambient and high temperature. The behavior of this type of beam, with the influence of high temperature, has not been investigated by any previous study yet. This study aims to experimentally explore the behavior of concrete beams of circular hollow sections (80mm diameter) using conventional steel reinforcement and with or without steel fibers (SFs) under flexural loads prior to and after exposure to high temperatures. Besides, the investigation also included the mechanical characteristics (compressive strength and splitting tensile strength) of four mixtures were used to produce the beams specimens and studied their response to different inclusions of SFs (0, 0.5, 1, and 1.5% for each) under similar conditions of the beams test. A total of ten beams of square cross-section with similar external dimensions and lengths (150 × 150 × 950 mm) were prepared, eight of which were hollow, and two were solid. All these beams specimens were loaded until failure under four-point to assess and compare their behavior in terms of temperature evolution, load versus deflection at different stages of loading, ductility, failure mode, and cracks before and after being subjected to 550°C temperature. Based on the test findings, SFRC hollow beams exhibited a more ability to preserve load carrying capacity after heating than plain concrete beams. SFRC hollow beams can be a desirable structural solution and provides a reduction in weight and an increase in ductility without a significant reduction in flexural performance even after direct exposure to a source of intense heat.