Damperli kamyonların üstyapı şasi tasarımı ve sonlu elemanlar analizi
Superstructure chassis design and finite element analysis of dump trucks
- Tez No: 698458
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜSAME DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Şasi, üzerinde tüm ekipmanın yapılandırıldığı bir arka damperli kamyonun yük taşıma elemanının önemli bir parçasıdır. Şasi, güç aktarma sistemi elemanlarına yapısal olarak bir destekleme görevini üstlenir ve ayrıca boşaltma gövdesinin tam yük taşımasını sağlar. Şasi ne bakım yapılabilir ne de değiştirilebilir bir bileşendir. Şasi çerçevesi, kamyonun omurgasını oluşturur ve ana işlevi, maksimum yükü operasyonun gerektirdiği her yerde güvenli bir şekilde taşımaktır. Temel olarak motor ve aks torkunu emmeli ve araç yol boyunca hareket ederken bükülme, çarpma ve düz olmayan yol yatakları üzerindeki şok yüklerini emmelidir. Modern bir araçta, süspansiyon sistemleri, direksiyon mekanizması, motor ve şanzıman, son tahrik, yakıt deposu ve yolcular için oturma yerleri için montaj noktaları sağlamak olan hayati işlevi de yerine getirmesi bekleniyor. Bu işlevleri yerine getirirken şasi ataleti azaltacak ve tatmin edici performans sunacak kadar hafif olmalıdır. Ayrıca sürücü, motor ve güç aktarımı ile yol arasındaki etkileşim nedeniyle oluşan yorgunluk yüklerine dayanacak kadar sağlam olmalıdır. Çalışma kapsamında literatürde benzer konular analiz edilmiş olup, yapılan bu çalışmaların eksik yönleri düşünülerek bir şasi Solidworks paket programı üzerinde bir şasi tasarımı yapılmıştır. Daha sonra yapılan bu tasarım Ansys paket programı üzerinde farklı yükler altında sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak analiz edilmiş olup elde edilen sonuçlar yardımı ile şasinin revizyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlar derlenerek bir bütün halinde resim, tablo ve grafik olarak tez içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The chassis is an important part of the load carrying element of a rear dump truck on which all the equipment is configured. The chassis serves as a structural support to the powertrain elements and also ensures full load bearing of the unloader. The chassis is neither a serviceable nor a replaceable component. The chassis frame forms the backbone of the truck and its main function is to safely carry the maximum load wherever the operation requires. It basically has to absorb engine and axle torque and absorb bending, bumping and shock loads on uneven road bearings as the vehicle moves along the road. In a modern vehicle, it is also expected to perform the vital function of providing mounting points for suspension systems, steering mechanism, engine and transmission, final drive, fuel tank and seating for passengers. While performing these functions, the chassis must be light enough to reduce inertia and provide satisfactory performance. In addition, the drive must be robust enough to withstand the fatigue loads caused by the interaction between the engine and the powertrain and the road. Within the scope of the study, similar issues in the literature were analyzed, and a chassis design was made on a chassis Solidworks package program, considering the shortcomings of these studies. Later, this design was analyzed using the finite element method under different loads on the Ansys package program, and the revision processes of the chassis were carried out with the help of the results obtained. The results obtained were compiled and presented as a whole as a picture, table and graphic in the thesis.