Dinamik talep cevabı içeren yük frekans kontrol sistemlerinin zaman gecikmesine bağlı kararlılık analizi ve gürbüz denetleyici tasarımı
Time delay stability analysis of load frequency control systems with dynamic demand response and the design of robust controller
  1. Tez No: 698459
  2. Yazar: DENİZ KATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFFET AYASUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dinamik Talep Cevabı (DTC) kontrol çevriminin yük frekans kontrol sistemine (YFK) entegrasyonunun yapılabilmesi için merkezi kontrol birimi tarafından DTC toplayıcılarına kontrol sinyallerini gönderecek haberleĢme ağının kullanımı sistemde zaman gecikmelerine neden olmakta ve bu zaman gecikmeleri sistemde kararsızlığa sebep olabilmektedir. Bu çalıĢmada ilk olarak, frekans düzleminde tanımlı iki farklı teorik yöntem, Üstel Terimin Eliminasyonu ve Rekasius Yerine Koyma yöntemleri kullanılarak verilen sistem parametreleri ve PI denetleyici kazanç değerleri için YFKDTC sisteminin sınırda kararlı olacağı maksimum zaman gecikme değerleri teorik olarak hesaplanmıĢ ve PI denetleyici kazançlarının kararlılık gecikme payına etkisi araĢtırılmıĢtır. Ġkinci olarak, zaman gecikmesi ve sistem parametrelerindeki belirsizlikleri dikkate alarak YFK-DTC sistemini kararlı kılacak bütün gürbüz PI denetleyici kazanç değerleri (Gürbüz Kararlılık Bölgesi) Kararlılık Sınır Eğrisi olarak bilinen bir grafiksel yöntem ve Kharitonov Teoremi kullanılarak hesaplanmıĢtır. Son olarak, teorik sonuçların doğruluğu benzetim çalıĢmaları ile gösterilmiĢtir.
Özet (Çeviri)
In order to integrate the Dynamic Demand Response (DDR) control loop into the load frequency control system (LFC), the use of the communication network to send control signals to the DTC collectors by the central control unit causes time delays in the system and these time delays can cause instability in the system. In this study, firstly, the maximum time delay values at which the LFC-DDR system will be stable at the limit for the given system parameters and PI controller gain values are theoretically calculated using two different theoretical methods defined in the frequency domain, Exponential Term Elimination and Rekasius Substitution methods and the effect of PI controller gains on the stability delay margin has been investigated. Secondly, all the robust PI controller gain values (Robust Stability Region) that will stabilize the LFCDDR system, taking into account the time delay and uncertainties in the system parameters, are calculated using a graphical method known as the Stability Boundary Locus and the Kharitonov Theorem. Finally, the accuracy of the theoretical results has been demonstrated by simulation studies.