Rüzgar türbinlerinde titreşim analizi ve kestirimci bakım uygulaması
Vibration analysis and predictive maintenance application in wind turbines
  1. Tez No: 698477
  2. Yazar: UFUK ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VEDAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışmada makine ve makine parçalarında ortaya çıkan sorunların belirlenmesi, titreşim analiz yöntemlerinin incelenmesi ve önemi anlatılmıştır. Rulmanlarda oluşan titreşimler, ölçüm yöntemleri ve analizlerinin yanında makaralı (masuralı) tasarımlı rulmanlarda oluşan dış bilezik hasarlarının titreşim analizi ile belirlenmesi ele alınmıştır. Makinelerin ve teçhizatlarının periyodik olarak izlenmesi, performansları ve bunların zamanla gelişimlerinin analizini içeren dökümanlar tezde sunulmuştur. Titreşim ölçümü ve analizi, makinelerde mekanik arızalar, elektriksel sorunlar, rulman ve dişli öncelikli olmak üzere döner ekipmanlar ile ilgili problemler tespit edilmiş ve ne şekilde izlenebilir olduğu araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the problems occurring in the machine and machine parts, the examination and importance of vibration analysis methods are explained. Besides vibration analysis, measurement methods and analysis of bearings, determination of outer ring damages in bearings designed with rolling bearings by vibration analysis is discussed. Documents including periodic monitoring of machinery and equipment, their performance and analysis of their development over time are presented in the thesis. Vibration measurement and analysis, mechanical malfunctions in machines, electrical problems, problems with rotating equipment, especially bearings and gears, were identified.