Understanding the factors effecting impulse purchase decision: An investigation in food market
Dürtüsel satın alma kararını etkileyen faktörleri anlamak: Gıda pazarında bir araştırma
- Tez No: 698476
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞENUR ALTINİĞNE EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
All the development in technology leads marketers into a dense competition, especially in the fast-moving consumer goods sector. Thus, marketers noticed the importance of understanding the consumer and their buying behaviors. The purpose of this study is to determine the factors impacting impulse purchase decisions. Our proposed model shows the relation between impulse buying intention and impulse purchase decision but also combines the effecting factors which are elements of packaging (color, design, typography), self-control (impulsivity, simple tasks, risk-seeking, physical activities, self-centered, temper) consumer susceptibility to interpersonal influence (normative and informational) and impulse buying tendency. More, our model shows their effect on impulse buying intention. For testing the proposed model, we asked participants to answer the survey considering the package that we have designed according to the literature and we asked participants to answer the questionnaire according to the comments they found closest to themselves. Survey data gathered from 308 participants within one month. The findings showed that: impulse purchase intention influences impulse purchase decision strongly. Also, simple-task and typography, and the impression have an impact on impulse purchase intention.
Özet (Çeviri)
Teknolojideki tüm gelişmeler, pazarlamacıları özellikle hızlı tüketim malları sektöründe yoğun bir rekabete sürüklüyor. Bu nedenle, pazarlamacılar tüketiciyi ve satın alma davranışlarını anlamanın önemini fark ettiler. Bu çalışmanın amacı, dürtüsel satın alma kararını etkileyen faktörleri belirlemektir. Önerdiğimiz model, dürtüsel satın alma niyeti ve dürtüsel satın alma kararı arasındaki ilişkiyi gösterir, Aynı zamanda ambalaj unsurlarının (renk, dizayn, yazı tipleri), öz-kontrolün (dürtüsellik, basit-görevler, risk-arama, fiziksel-aktiviteler, benmerkezcilik, öfke) tüketicinin hassasiyetinin (normatif veya bilgilendirici) ve dürtüsel satın alma davranışına eğiliminin de dürtüsel satın alma niyetine olan etkisini incelemektedir. Önerilen modeli test etmek için katılımcılardan literatüre göre tasarladığımız ambalajı dikkate alarak ankete cevap vermelerini istedik ve katılımcılardan kendilerine en yakın buldukları yorumlara göre anketi cevaplamalarını istedik. Anket datası 308 katılımcıdan bir ay içinde toplandı. Bulgular, anlık satın alma niyetinin anlık satın alma kararını güçlü bir şekilde etkilediğini göstermiştir. Ayrıca, basit-görev, yazı tipi ve izlenim, anlık satın alma niyeti üzerinde etkilidir.