Perineoplasti ve vulvaplastinin kadın cinsel işlevine etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of perineoplasty and vulvaplastin on female sexual function
- Tez No: 698478
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, perineoplasti ve vulvaplastinin kadın cinsel işlevine etkilerinin değerlendirilmesi amacıyla; tanımlayıcı kesitsel araştırma ilk ölçüm son ölçüm olarak yapıldı. Çalışma, Gaziantep Özel Medical Park Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde, Haziran 2019–Haziran 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırma öncesi gerekli izinler alındı. Hasta sayısını belirlemek için power analizi yapılmış ve çalışmaya 40 kişi dahil edilmiştir. Araştırmada verilerin toplanmasında, ''Tanıtıcı Bilgi Formu ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği'' kullanıldı. Verilerin analizi SPSS 24 paket programında yapılmıştır. Geçerlik ve güvenirliğin test edilmesi amacı ile Cronbach alfa değerleri hesaplanmış, ameliyat sonrası toplam ölçek değerinin (78.48 ± 11.19) olduğu ve iç tutarlılık katsayısı Cronbach alfa değerinin 0.96 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as descriptive cross-sectional study with first and last measurement in order to evaluate the effects of perineoplasty and vulvaplasty on female sexual function. It was carried out at the Gaziantep Private Medical Park Hospital Gynecology and Obstetrics Clinic between June 2019 and June 2020. All necessary permissions were obtained before the study. Power analysis was carried out to determine number of patients and 40 people were included in the study. A descriptive information form and the female sexual function index had been used in the study to collect data. The data were then analyzed using SPSS 24 packaged software. The Cronbach's alpha values were calculated in order to test validity and reliability. The postoperative total scale value and internal consistency coefficient Cronbach's alpha value were found to be 78.48 ± 11.19 and 0.962, respectively.