Salgın döneminde 65 yaş ve üstü hastaların sağlık gereksinimlerinin kapsamlı olarak değerlendirilmesi
Comprehensive evaluation of the health needs of patients aged 65 and over during the epidemic period
- Tez No: 698536
- Danışmanlar: DOÇ. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Salgın Döneminde 65 Yaş ve Üstü Hastaların Sağlık Gereksinimlerinin Kapsamlı Olarak Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Salgın döneminde uygulanan kısıtlamalar, sağlık hizmetine ulaşılabilirlikteki kısıtlılıklar yaşlıların sağlık hizmetlerinden yararlanmalarına engel olmaktadır. Özellikle bu dönemde 65 yaş ve üstü hasta grubunun kapsamlı olarak değerlendirilmesi daha da önemli hale gelmiştir. Çalışmamızda yaşlı bireylerin“DSÖ'nün 10 dakikalık Kapsamlı Tarama Testi”ile ek ölçekler ve muayeneler kullanılarak depresyon, demans, düşme ve üriner inkontinans gibi geriatrinin 4 devi olarak adlandırılan durumlarıyla birlikte yetersiz beslenme, işitme ve görme problemlerini değerlendirmek ve sosyal destek durumlarını gözden geçirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu kesitsel araştırma; 01.07.2021 ile 31.08.2021 tarihleri arasında Adana Çukurova 104 nolu ASM'ye kayıtlı 65 yaş ve üzeri 147 birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra Covid-19 hastalığı süreci ile ilgili kişisel bilgiler, Covid-19 hastalığı sürecinde sağlık hizmetlerinden yararlanımı ile ilgili soruları içeren yapılandırılmış bir anket formu ile DSÖ'nün 10 dakikalık kapsamlı tarama testi yüz yüze görüşülerek uygulandı. Ayrıca katılımcılara bellek pozitif değerlendirmesi olan eğitimsiz bireylere Eğitimsizler İçin Mini Mental Test (MMSE-E) Ölçeği, eğitimli bireylere Mini Mental Durum Testi (MMSE) Ölçeği uygulanmıştır. Üriner inkontinans pozitif değerlendirmesi olan bireylere Uluslararası İnkontinans Sorgulama Formu (ICIQ-SF) Ölçeği, depresyon pozitif değerlendirmesi olan bireylere Geriatrik Depresyon Ölçeği Kısa Form (GDÖ-KF) uygulanmıştır. Tüm katılımcılara Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ) uygulanmıştır. Veriler SPSS 16 programı kullanılarak analiz edildi. Verilerin analizi için tek örneklem t testi, iki örneklemli t testi, Oneway-Anova, Mann-Withney U, Ki-kare testleri ve Spearman's korelasyon analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Comprehensive Evaluation of the Health Needs of Patients aged 65 and over during the Epidemic Period Introduction and purpose: Restrictions applied during the epidemic period and limitations in accessing health services prevent the elderly from benefiting from health services. Especially in this period, it has become even more important to comprehensively evaluate the 65-year-old and older patient group. In our study, it was aimed to evaluate the four giants of geriatrics, such as depression, dementia, falls and urinary incontinence, as well as malnutrition, hearing and vision problems, and to review their social support status by using the“WHO's 10-minute Comprehensive Screening Test”and additional scales and examinations. Materials and Methods: This cross-sectional study; It was carried out on 147 individuals aged 65 and over who were registered to Adana Çukurova ASM No: 104 between 01.07.2021 and 31.08.2021. After recording the sociodemographic data of the participants, personal information about the Covid-19 disease process, a structured questionnaire containing questions about the use of health services during the Covid-19 disease process, and WHO's 10-minute comprehensive screening test were applied face-to-face. In addition, the Mini Mental Test for the Uneducated (MMSE-E) Scale was applied to the uneducated individuals with a positive memory evaluation, and the Mini Mental State Test (MMSE) Scale to the educated individuals. The International Incontinence Questionnaire (ICIQ-SF) Scale was applied to individuals with a positive assessment of urinary incontinence, and the Geriatric Depression Scale Short Form (GDS-SF) was administered to individuals with a positive assessment of depression. The Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS) was administered to all participants. Data were analyzed using the SPSS 16 program. One-sample t-test, two-sample t-test, Oneway-Anova, Mann-Withney U, Chi-square tests and Spearman's correlation analysis were used for data analysis. P values