COVID-19 salgını geriatri servisine yatan hastaların klinik profilinde değişikliğe sebep oldu mu? kapsamlı geriatrik değerlendirme perspektifinde geriatri kliniği servisi tecrübelerimiz
Did the COVID-19 pandemic cause changes in the clinical profile of patients admitted to the geriatric service? experiences of geriatric clinic service in the perspective of comprehensive geriatric assessment.
- Tez No: 868952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SELVİ ÖZTORUN, DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmamızda ilk olarak Türkiye'nin ilk yataklı servis hizmeti veren geriatri kliniği olan Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Geriatri Kliniği'nde yatarak tedavi alan hastaları değerlendirerek kapsamlı geriatrik değerlendirmenin açığa çıkardığı geriatrik sendrom oranlarını tespit etmeyi ve ikinci olarak COVID-19 salgınının klinik profilde değişikliğe sebep olup olmadığını tespit etmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız gözlemsel, tanımlayıcı ve retrospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 65 yaş ve üstü, Ağustos 2019'dan Temmuz 2023'e kadar Geriatri Kliniğine yatışı yapılmış, elektronik dosyasında sosyodemografik, laboratuar ve kapsamlı geriatrik değerlendirme verileri tam olan hastalar alındı. 65 yaş ve üstü hastaların poliklinik başvuru şikayetleri, yatış nedenleri, yattıkları gün sayısı, tekrarlayan geriatri yatışı olup olmadığı ve yatış varsa taburculuktan kaç gün sonra olduğu, başka kliniğe transfer durumları, hangi klinikten transfer oldukları, konsültasyon sayıları, hastanede düşme, deliryum ve bası yarası gelişme öyküsü, demografik ve kronik hastalık verileri, kullandıkları ilaç sayısı ve etken maddeleri, sigara, alkol öyküleri, kapsamlı geriatrik değerlendirme testleri (Katz temel günlük yaşam aktiviteleri, Lawton-Brody Enstrümental yaşam aktiviteleri, Mini Mental Test, Mini Nutrisyonel Değerlendirme testi, Geriatrik Depresyon Skalası) sonuçları, laboratuvar testleri sonuçları, akciğer grafisi ve elektrokardiyografi değerlendirmeleri, kemik mineral dansitesi sonuçları, 6 ay ve 1 yıl içinde mortalite verileri toplandı. Bulgular: Geriatri kliniği servisine yatışların en sık nedeninin (%28.2) GBDOAB ve kilo kaybı olduğunu saptadık. Geriatri servisinde yatan hastalarda en sık görülen kronik hastalığın hipertansiyon olduğunu (%80.6), polifarmasi oranının % 74.8 olduğu, malnütrisyon oranının %20.1 olduğunu,hastaların %48'nin düşük bilişsel puan (MMT) aldığını, depresyon ile uyumlu skor oranının (GDS) %40.7 olduğunu, düşme öyküsünün hastaların %25.5'inde olduğunu, hastaların %55.8'inde üriner vii inkontinans şikayeti olduğunu, serviste yatan hastalarda % 12.7 oranında deliryum tespit edildiğini, KMD ile tespit edilen osteoporoz oranının %26.7 olduğunu, genel aşılama oranının %18.6 iken, COVID-19 aşısı oranının %44 olduğunu tespit ettik. Klinik deneyimlerimizi COVİD-19 dönemi ve COVİD-19 dışı dönemi olarak karşılaştırdığımızda; dekübit görülme oranının COVİD-19 döneminde daha yüksek olduğunu (COVİD-19 dönemi %11.3, COVİD-19 dönemi dışı %9.8, p:.008), düşme öyküsünün (COVİD-19 dönemi %7.8, COVİD-19 dönemi dışı %17.6, p:
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, our first aim was to evaluate patients receiving inpatient care at the Ankara Bilkent City Hospital Geriatric Clinic, which is the first inpatient service providing geriatric care in Turkey, to determine the rates of geriatric syndromes revealed by comprehensive geriatric assessment. Secondly, we aimed to ascertain whether the COVID-19 pandemic caused any changes in the clinical profiles of these patients by comparing their clinical data. In this way, we aimed to understand the impact of the pandemic on the clinical profile of geriatric patients. Materials and Methods: Our study is an observational, descriptive, and retrospective study. The study included patients aged 65 and over who were admitted to the Geriatric Clinic from August 2019 to July 2023, and who had complete electronic records including sociodemographic, laboratory, and comprehensive geriatric assessment data. We collected data on outpatient complaints, reasons for admission, length of hospital stay, whether there were recurrent geriatric admissions, and if so, the number of days from discharge to readmission, transfer to another clinic, origin of transfer, number of consultations, history of falls, delirium, and pressure ulcer development during the hospital stay, demographic and chronic disease data, number and active ingredients of medications used, smoking and alcohol histories, results of comprehensive geriatric assessment tests (Katz Activities of Daily Living, LawtonBrody Instrumental Activities of Daily Living, Mini Mental Test, Mini Nutritional Assessment, Geriatric Depression Scale), laboratory test results, chest X-ray, and electrocardiography evaluations, bone mineral density results, and mortality data within 6 months and 1 year. Results: We found that the most common reasons for admission to the geriatric clinic service were GBD-OAB and weight loss, accounting for 28.2% of admissions. The most common chronic disease observed in patients admitted to the geriatric service was hypertension (80.6%), with a polypharmacy rate of 74.8%, malnutrition rate of 20.1%, 48% of patients receiving a low cognitive score (MMT), a depressionconsistent score rate (GDS) of 40.7%, a history of falls in 25.5% of patients, urinary incontinence complaints in 55.8% of patients, delirium detected in 12.7% of patients ix admitted to the service, osteoporosis rate identified by BMD of 26.7%, a general vaccination rate of 18.6%, and a COVID-19 vaccination rate of 44%. When comparing our clinical experiences between the COVID-19 period and the non-COVID-19 period, we found that the incidence of decubitus ulcers was higher during the COVID19 period (11.3% during COVID-19 period vs. 9.8% during non-COVID-19 period, p:.008), the history of falls (7.8% during COVID-19 period vs. 17.6% during nonCOVID-19 period, p: