Obeziteli kadınlarda çocukluk çağı travmalarının, duygusal yeme ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisi
The relationship of childhood trauma in women with obesity and emotional eating and psychological well-being
- Tez No: 698537
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN EBADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışma, obeziteli kadınlarda çocukluk çağı travmalarının, duygusal yeme ve psikolojik iyi oluş ile ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın sadece obez kadınlar üzerinde yapılması, 18 yaş üstü bireylere uygulanması, sadece akademik amaçlar ile yapılması, katılımcıların çocukluk çağı travma düzeylerinin, psikolojik iyi oluş düzeylerinin ve duygusal yeme düzeylerinin ölçülmesi ile sınırlı tutulması araştırmanın örneklem üzerinde olması başlıca sınırlılıklarıdır. Yapılan bu araştırmaya toplamda 1212 kadın birey katılmıştır. Katılımcı bireylerin Vücut kitle indekslerine göre yapılan incelemede %2,89'unun, zayıf %42,99'unun normal, %32,26'sının şişman ve %21,86'sının obez olduğu tespit edilmiştir. Obez olmayan grubun kilo ortalamasının 64,95, Obez grubun 92,33 ve tüm örneklemin 70,94 olduğu tespit edilmiştir. Beden kitle indeksi incelendiğinde obez olmayan grubun ortalamasının 24, obez grubun ortalamasının 34,70 ve tüm örneklemin ortalamasının 26,34 olduğu tespit edilmiştir. Duygusal Yeme alt boyutunda, Duygusal İstismar alt boyutunda, Fiziksel İstismar alt boyutunda, Duygusal İhmal alt boyutunda, Cinsel İstismar alt boyutunda, Minimizasyon alt boyutunda, CTQ Toplam düzeyinde yaşa göre istatistiksel anlamlılık düzeyinde anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile farklı yaş gruplarında yer alan bireylerin bu alt boyutlarda ve CTQ toplam düzeyleri birbirine benzer düzeydedir. Fiziksel istismar alt boyutunda yapılan ikili karşılaştırmalar sonucunda herhangi bir anlamlı farklılık tespit edilememiştir. Diğer bir ifade ile Fiziksel istismarda eğitim durumuna göre anlamlı farklılık yönünde bir eğilim olduğu fakat bu örneklem grubu için fiziksel istismarda anlamlı farklılık olmadığı tespit edilmiş olur. Çocukluk çağı ruhsal travma alt düzeylerinin Psikolojik iyi oluş üzerinde yordayıcılık etkisini tespit etmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda oluşturulan modelin anlamlı olduğu ve psikolojik iyi oluş düzeylerinde meydana gelen değişimin %21,3'ünü açıkladığı tespit edilmiştir. Duygusal İstismar, Fiziksel İstismar, Fiziksel İhmal, ve Cinsel İstismar alt boyutlarının psikolojik iyi oluş üzerinde anlamlı etkiye sahip olmadığı tespit edilmiştir. Diğer bir ifade ile bu alt boyutlarda meydana gelecek artış ve azalışlar psikolojik iyi oluş üzerinde istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artış ve azalışa neden olmayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between childhood traumas, emotional eating and psychological well-being in obese women. The main limitations of the study are that it is conducted only on obese women, applied to individuals over the age of 18, only for academic purposes, and that it is limited to measuring the childhood trauma levels, psychological well-being levels and emotional eating levels of the participants. A total of 1212 female individuals participated in this research. According to the body mass indexes of the participants, 2.89% were thin, 42.99% were normal, 32.26% were obese, and 21.86% were obese. It was determined that the mean weight of the non-obese group was 64.95, the obese group was 92.33 and the whole sample was 70.94. When the body mass index was examined, it was found that the average of the non-obese group was 24, the average of the obese group was 34.70 and the average of the whole sample was 26.34. It was determined that there was no statistically significant difference according to age in Emotional Eating sub-dimension, Emotional Abuse sub-dimension, Physical Abuse sub-dimension, Emotional Neglect sub-dimension, Sexual Abuse sub-dimension, Minimization sub-dimension, CTQ Total level. In other words, individuals in different age groups have similar levels in these sub-dimensions and CTQ total levels. As a result of the pairwise comparisons made in the physical abuse sub-dimension, no significant difference was detected. In other words, it is determined that there is a tendency towards a significant difference in physical abuse according to educational status, but there is no significant difference in physical abuse for this sample group. Multiple linear regression analysis was performed to determine the predictive effect of childhood psychological trauma sublevels on psychological well-being. It has been determined that the model created as a result of the analysis made is meaningful and explains 21.3% of the change in psychological well-being levels. Emotional Abuse, Physical Abuse, Physical Neglect, and Sexual Abuse sub-dimensions did not have a significant effect on psychological well-being. In other words, increases and decreases in these sub-dimensions will not cause a statistically significant increase or decrease in psychological well-being.