Birinci basamakta anne-bebek bağlanmasını etkileyen sosyal ve ruhsal faktörlerin araştırılması
Investigation of social and spiritual factors affecting mother-infant attachmentin primary care
- Tez No: 698542
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN TOPAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Sağlık sorunlarını biyopsikososyal olarak ele alan birinci basamak Aile Hekimleri için; hizmet verdiği nüfusun bireylerine maternal bağlanma için riski oluşturabilecek ve bebeğin hem annesiyle hem de diğer bireylerle ilişkisini bozabilecek risk faktörlerini araştırmak ve etkilerini tanımlamak; sağlık hizmetlerinin sağlıklı ve doğru bir şekilde yürütülmesi ve hizmet kalitesinin arttırılabilmesi için önem arz etmektedir. Bu çalışma ile anne-bebek bağlanmasını etkileyen sosyal ve ruhsal faktörleri tespit etmeyi amaçladık. Elde ettiğimiz verilerin birinci basamakta yapılan takiplerin geliştirilmesine ve anne ve bebeğinin sağlığına olumlu katkı sağlamasını ümit ediyoruz. Gereç ve yöntem: Bu araştırma 1 Mayıs-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Adana İli Yüreğir İlçesi'ne bağlı Köprülü Kışla Aile Sağlık Merkezi birimlerine kayıtlı 221 evli birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların sosyodemografik verileri kaydedildikten sonra Türkçe geçerlilik ve güvenilirlik çalışmaları mevcut olan Maternal Bağlanma Ölçeği ve Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Veriler SPSS 22 programı kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: For primary care family physicians who deal with health problems as biopsychosocial; to investigate the risk factors that may pose a risk for maternal attachment to the members of the population it serves and to disrupt the relationship of the baby with both its mother and other individuals, and to define their effects; It is important for health services to be carried out in a healthy and correct manner and to increase the quality of service. In this study, we aimed to determine the social and psychological factors affecting mother-infant attachment. We hope that the data we obtained will contribute to the improvement of the follow-ups in the primary care and the health of the mother and her baby. Materials and methods: This research was carried out on 221 married individuals registered in Köprülü Kışla Family Health Center units of Adana Province Yüreğir District between 1 May and 30 June 2021. After recording the sociodemographic data of the participants, the Maternal Attachment Scale and the Hospital Anxiety Depression Scale, which have validity and reliability studies in Turkish, were applied face-to-face. Data were analyzed using the SPSS 22 program.