Endoskopik transmaksiller transpterigoidal yolla orta fossa yaklaşımı: Anatomik kadaverik çalışma
Endoscopic transmaxillary transpterygoidal approach to the middle cranial fossa: Anatomic cadaveric study
- Tez No: 698541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR TUĞCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroşirürji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Orta kranyal fossa patolojilerine yönelik yaklaşımların tamamına yakını klasik transkranyal yaklaşımlar ile yapılmaktadır. Literatürde bu bölgeye yapılan endoskopik yaklaşım çalışmaları çok az sayıda olduğundan yeterli değildir. Biz bu çalışmada endoskopik transmaksiller transpterigoidal orta kranyal fossaya yaklaşımını (ETTOFY) göstermeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: 6 adet (12 taraf) formalin ile fikse edilmiş kırmızı ve mavi silikon enjekte edilen kadaverik kafa spesmenleri kullanılmıştır. ETTOFY için cerrahi limitler ve önemli yapılar endoskopik ve mikroskopik diseksiyonlar ile gösterilmiştir. Diseksiyonun tüm aşamaları 4K görüntü kalitesi sunan Karl Storz endoskop sistemi, Richard-Wolf Logic 4K Endoskop sistemi ve profesyonel dijital fotoğraf makinası (Canon EOS 550D) ile fotoğraflanmıştır. Bulgular: Orta kranyal fossaya erişim şu aşamalardan oluşmaktadır; Bukkogingival sulkus insizyonu (ön-arka sınırı 2.molar diş ile kanin diş arası), subperiosteal diseksiyon, maksiler sinüs ön duvarı drillenmesi(üst sınırını infraorbital foramen oluşturacak şekilde), maksiler sinüs mukozası eksizyonu, medial sınırını infraorbital sinir oluşturacak şekilde maksiler sinüs posterior duvarının drillenmesi, maksiller arter ve maksiler sinir yapıları, pterigoid lateral kas üst başının mobilizasyonu ve temporal kasın retrakte edilmesi, foramen rotundum (FR) ve foramen ovalenin (FO) tanımlanması, sfenoid kemiğin medial sınırını FR, inferior sınırını FO noktaları alınarak sfenoid kemiğin drillenmesi (FO'dan geçen vertikal hayali bir çizgi ile FR'den geçen horizontal yatay bir çizginin oluşturduğu superolateral kadran ), dura materin açılarak anterior temporal pole ulaşılması. Sonuç: ETTOFY, anterior temporal lob lezyonları için kullanılabilir güvenli bir ulaşım yoludur. Nörovasküler yapıları koruyarak bu alana ulaşım mümkündür. Bu yaklaşımın transkraniyal yaklaşımlara alternatif olarak, kraniyotomi ve beyin parenkimi ekartasyonu gerektirmeden, anterior temporal loba güvenle ulaşımı sağladığı çalışmamızda gösterilmiştir. Bu yaklaşımla anterior temporal lob lezyonları, menengiomlar ve şvanomların cerrahisinin yapılabileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Aim: Almost all of the approaches to middle cranial fossa pathologies are performed with classical transcranial approaches. In the literature, studies on the endoscopic approach to this region are very few, as they are not sufficient. In this study, we aimed to demonstrate the endoscopic transmaxillary transpterygoidal approach to the middle cranial fossa (ETTAMCF). Materials and Methods: Six (12 sides) formalin fixed red and blue silicon enjected human cadaveric heads were used for endoscopic dissections to define surgical landmarks and limits of the ETTAMCF. Photos were taken with 4K high definition camera (Canon EOS 550D) and video monitör endoscopy systems (Karl Storz endoscopy; Karl Storz, Tuttlingen, Germany and Richard-Wolf Logic 4K endoscopy system). Results: To reach middle cranial fossa via ETTAMCF includes; A buccogingival sulcus insicion (bordered with 2nd molar and canine teeth), mucosal dissection, 2x3 cm drilling anterior wall of the maxillary sinus (limited superiorly with infraorbital foramen, inferiorly with buccogingival sulcus), removing mucosa of maxillary sinus while trying to preserve infraorbital nerve, opening posterior wall of the maxillary sinus (limited medialy with infraorbital nerve), drilling pterygoid process, mobilize and retracting the upper head of lateral pterygoid muscle and temporal muscle, definition foramen rotundum and foramen ovale with following maxillary nerve(V2) and mandibular nerve(V3), drilling sphenoid bone, (limited medially with vertical line from foramen ovale inferiorly with horizontal line from foramen rotundum) and reaching temporal lobe anterior pol with opening dura mater. Conclusion:Temporal lobe anterior pole is accessible safely via transmaxillary transpterygoideal approach by using endoscope while preserving neurovasculer structures. Our study showed that this approach provides safe access to the anterior temporal lobe without requiring craniotomy and brain parenchyma retraction, as an alternative to transcranial approaches. We predict that surgery of anterior temporal lobe lesions, meningiomas and schwanomas can be performed with this approach.