Aile hekimliği gözüyle sağlıklı annelerde postpartum dönemde anne bebek bağlanmasının araştırılması
Research of maternal-fetal attachment in postpartum period healthy pregnant women with family medicine perspective
- Tez No: 462636
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Annenin bebeği ile arasında kendiliğinden gelişen duygusal bağlanmaya ise maternal anne-bebek bağlanması adı verilir.Bu çalışmada Aile Hekimliği gözüyle maternal anne-bebek bağlanmasını ve bu bağlanmayı etkileyen faktörleri araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma; bir üniversite hastanesinin yenidoğan polikliniğinde ve Kadın Hastalıkları ve Doğum kliniğinde içerisindeki 73 anne üzerinde gerçekleştirilen tek merkezli tanımlayıcı bir anket çalışmasıdır. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından hazırlanmış bir anket formu, Maternal Bağlanma Envanteri (MBE), Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği (HADÖ) kullanılmıştır. Katılımcılarla yüzyüze tek bir görüşme yapılmıştır. Bulgular: Annelerin ortalama bağlanma puanı 80 ile 104 arasında değişmekte olup, ortalaması 97.42±5.73 olarak bulunmuştur. Evlilik süresi, gebeliğin planlı olması, gebelikten eşlerin mutlu olması, yaşanılan evin tipi, eşler arasında kan uyuşmazlığı olması bağlanma düzeylerini etkilemektedir. Diğer faktörlerin bağlanma ile bir ilişkisi bulunamamıştır. Sonuç: Birinci basamakta daha önce çalışılmamış olan maternal bağlanma aile hekimleri tarafından da tanınmalıdır.Anneler biyopsikososyal yaklaşım kullanılarak uygun araçlar ile değerlendirilmeli ve bağlanma düzeyi saptanabilmeli, aile hekimliği postpartum dönemde sorunlu bağlanma düzeylerini saptama açıcından kaçırılmaması gereken fırsat olarak görülmelidir. İleriki çalışmalar, birinci basamakta merkezi very analizleri ile geniş bir nüfusu kapsayarak yapılabilirse konunun önemi ve çözüm önerileri daha sağlıklı ortaya konulabilecektir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Research Of Maternal-Fetal Attachment In Postpartum Period Healthy Pregnant Women With Family Medicine Perspective Introduction: The emotional bonding which develops in between the mother and her fetus is called maternal-fetal attachment. In this study we aimed to determine the maternal attachment and the effecting factors. Materials and Methods: The study was carried out as a single-centered descriptive research among 73 women at the postpartum period care gynecology and obstetrics clinic and newborns policlinic at a university hospital. A questionnare prepared by the researcher, Maternal Attachment Inventory (MAI), Hospital Anxiety and Depression Scale (HADS) were used to collect data. A face to face interview was conducted for each participant. Results: The mean maternal attachment scores was 62,2 and the medium was 62 (min:35 - max:83). Prenatal attachment was found to be relevant with the length of marriage, use of a birth control method, planned pregnancy, proper diet and proper exercise, percieved social support and also a depressive mood. There was no relation between the attachment and other factors. Conclusion: Maternal attachment, which has never been studied in Turkish Family Medicine, should be well known by family physicians. Mothers should be assessed by biopsychosocial model and attachment level should be determined. Further studies should be performed by a central data mining with larger participants in primary care, in order to emphasize the importance of the subject and related measures.