Bosnalı Damat İbrahim Paşa'nın hayatı ve Sadaret yılları (1548-1601)
The life and years of Grand Vizierate of Bosnian Damat İbrahim Pasha (1548-1601)
  1. Tez No: 698552
  2. Yazar: MUSTAFA İBRAHİM TUNÇ
  3. Danışmanlar: DR. LEVENT KAYA OCAKAÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Çalışmanın amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nun en önemli kişilerinden biri olan ve“Kanije Fatihi”diye tanılanan Bosnalı İbrahim Paşa'nın siyasi kariyerini gözlemlemektir. Bu dönem son yıllarda bilim adamları tarafından kritik edilmiş argümanların etrafında yaygın olarak tartışılmıştır. İbrahim Paşa'nın siyasi hayatı 16. yüzyılın son çeyreğinde Osmanlı İmparatorluğu'nun rekabetlerini, mücadelelerini ve değişen dinamiklerini göstermektedir. İbrahim Paşa, Enderun'da yetişen diğer kişilerle birlikte Topkapı Sarayı'nın iç çevresinde göreve başladı. Rumeli Beylerbeyi oldu ve ardından da Mısır'a vezir olarak gönderildi. Uzun yıllardır sorun yaşayan bölgeyi istikrara kavuşturmayı başardı. Bu ona büyük bir şöhret kazandırdı ve Mısır'daki valiliği sırasında zengin oldu. Sultan III. Murad'ın kızı ile evlenmesi Osmanlı hiyerarşindeki hızlı atanmalarını kolaylaştırdı. Sipahi ayaklanması sonucunda itibarını kaybetse de III. Mehmet döneminde üç kez sadrazam olmayı başardı. İbrahim Paşa'nın kariyerine odaklanılarak dönemin siyasi mücadeleleri izlenecektir. Kökeni, aile bağları ve karakteri de 16. yüzyılın son çeyreğinde bir Osmanlı soylusunun kariyerine ışık tutmak için bu çalışmanın odak noktasıydı. Siyasi kariyeri kronolojik olarak hem Osmanlı kroniklerinden hem de elçi raporlarından yararlanılarak izlendi.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to observe the politic career of one of the most important figures of the Ottoman Empire, Bosnian Ibrahim Pasha who was known as“The Conqueror of Kanije”. This period was commonly argued around the decline argument which has been criticized by the scholars in recent years. The political life of Ibrahim Pasha shows the rivalries, struggles and the changing dynamics of the Ottoman Empire at the last quarter of the 16th century. Ibrahim Pasha started his career in the iner circles of the Topkapı Palace along with the other pages who were being trained in“Enderun”. He became the Beglerbegi (Governar General) of Rumeli and then dispatched to Egypt as vizier. He managed to stabilize the area which was experiencing problems for long years. This gave him a huge reputation and he became rich during his governorship in Egypt. He married with the daughter of the Sultan Murad III which was facilitated his quick appointments in the Ottoman hierarchy. Even he lost his reputation as a result of sipahi uprising, he managed to become Grand vizier three times during the reign of Mehmet III. The political struggles of the time will be observed by focusing the career of Ibrahim Pasha. His origin, family ties and character were also on the focus of this study to shed light on the career of an Ottoman grandee at the last quarter of 16th century. His political career was observed chronologically benefiting both from the Ottoman Chronicles and the ambassadorreports.