Adımlamak şehirde yaşayan insanların yürüme eylemine olan yaklaşımının değişimi
In step the transformation of the approach of the people living in the city to process of walking
  1. Tez No: 698553
  2. Yazar: SÜEDA NURİS GÜZELORDU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİS ASİLTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında insanın yürüme eylemi ele alınmıştır. Şehir hayatı, modernleşme, yürüme eylemi arasında kimi bağlantılar kurulmuştur. İnsanın yaşadığı alanı anlamlandırmak istemesi, şehrin biçimlenişinde yol gösterici olmuştur. Dolayısıyla da şehirler günlük hayat pratiklerine uygun bir şekilde planlanmıştır. Bu da şehirlerin yürümeye uygun olacak biçimde planlamasını sağlamıştır. Tarih boyunca yapılan keşiflerde; yürüme, yer değiştirme belirleyicidir. Antik Yunanda felsefe etkinliğinin yürüyerek yapılması, yürümenin önemini ortaya koyar. Modern şehirlerin kurulmasıyla flanörler, yani şehri yürüyerek keşfe çıkan kişiler ortaya çıkmıştır. Şehir ortamından bunalan insan, doğa yürüyüşlerine yönelip, doğayı yeniden keşfetmeye başlamıştır. Adımlamak başlıklı bu kısa belgesel filmi de modern şehirlerin insanın yürüme eylemine olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu nedenle antik yollar, efsaneler, Karia Yolu yürüyüş rotası keşif yolculuğu içine alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis is examined that walking action of human. Some connections have been established between city life, modernization and walking. The desire of people to give meaning of the place that they live in has played role significantly for the formation of the city. Therefore, cities are planned in accordance with daily life practices. This has enabled cities to be planned in a way that is suitable for walking. Therefore, cities are planned in accordance with daily life practices. This has enabled cities to be planned in a way that is suitable for walking. In the discoveries made throughout history; walking, change of location are determinative. The fact that the activity of philosophy was carried out by walking in Ancient Greece reveals the importance of walking. With the establishment of modern cities, flanors, that is people who explore the city on foot, emerged. People who are overwhelmed by the city environment have started to trekking and rediscover nature. This short documentary film which is titled as“In Step”was made to present the effect of modern cities on the act of walking. For this reason, ancient roads, legends and the Carian Way walking route were included in the voyage of discovery.