Subklinik hipotiroidili çocuklarda kalp hızı değişkenliği ve QT dispersiyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of heart rate variability and QT dispersion in children with subclinical hypothyroidism
- Tez No: 698561
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Subklinik hipotiroidinin (SH) klinik etkileri iyi bilinmemektedir. Bu çalışmada SH'nin çocuklarda kardiyak otonomik ve ileti sistemi üzerine etkilerini araştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya SH tanısı ile takipli 3-17 yaş arasında 47 olgu (25 kız, 22 erkek), kontrol grubuna ise yaş, cinsiyet, VKİ açısından benzer 46 sağlıklı olgu alındı. Obez, kalp patolojisi ya da kronik hastalığı olan olgular dışlandı. Kardiyak otonomik fonksiyonların değerlendirilmesinde kalp hızı değişkenliği (HRV) indeksleri; aritmi yatkınlığının araştırılmasında EKG'den elde edilen QT dispersiyonu, P dispersiyonu, Tp-e ölçümleri kullanıldı. SH grubunda 5 dakikalık aralıklardaki NN intervallerinin ortalamalarının SS'sı (SDANN), kontrol grubundan istatistiksel olarak düşük bulundu [median değerleri sırasıyla 111,70 (86,20-137,40); 132,15 (106,80-154,60) ms] (p=0,010). Diğer zaman bazlı parametreler [NN intervallerinin SS'sı (SDNN), SDNN-indeksi, ardışık NN intervalleri arasındaki farkların karelerinin toplamının ortalamasının karekökü (RMSSD), 50 ms'den fazla fark olan NN interval çiftlerinin sayısı (NN50), NN50 yüzdesi (pNN50) ve triangüler indeks] ve frekans bazlı parametreler [düşük frekans (LF), yüksek frekans (HF), LF (nu), HF (nu), LF/HF] açısından gruplar arasında istatistiksel fark saptanmadı. SH'li çocuklarda serum TSH düzeyi LF ile, sT3 düzeyi ise triangüler indeks ile negatif korelasyon göstermekteydi (sırasıyla r=-0,299; p=0,042 ve r=-0,322; p=0,027). QTc max ve QTc min, SH grubunda kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı derecede uzundu (sırasıyla p=0,047 ve p=0,012); diğer EKG parametreleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı. P max süresi ile serum sT3 ve sT4 düzeyleri (sırasıyla r= -0,378; p=0,009 ve r= -0,363; p= 0,012), PR mesafesi ile ise sT3 düzeyi (r= -0,309; p=0,035) negatif korelasyon göstermekteydi. Sonuç olarak çalışmamız, SH'li çocuklarda, otonomik disfonksiyonun ve ventriküler aritmiye yatkınlık ve intraatriyal ileti süresinde uzama ile gösterilen aritmojenezin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Clinical effects of subclinical hypothyroidism (SH) is not clearly understood. This study aims to investigate the effects of SH on cardiac autonomic and conduction systems in children. Fourty-seven cases (25 female, 22 male) with SH aged between 3-17 years and 46 controls that were age, BMI and gender matched, were included in the study. Cases with obesity, any cardiac pathology or chronic disease were excluded. Heart rate variability (HRV) was used to evaluate cardiac autonomic function while QT dispersion, P dispersion and Tp-e measurements from ECGs to evaluate susceptibility to arrhythmia. SD of the average of NN intervals in 5-minute measurements (SDANN) was statistically significantly lower in the SH group in comparison to the controls [median values of 111.70 (86.20-137.40); 132.15 (106.80-154.60) ms, respectively] (p=0.010). No statistically significant difference were found in other time domain parameters [SD of NN intervals (SDNN), SDNN-index, root mean square of the successive differences (RMSSD), number of NN interval couples with more than 50 ms of difference (NN50), percentage of NN50 (pNN50) and triangular index] or in any frequency domain parameters [low frequency (LF), high frequency (HF), LF (nu), HF (nu), LF/HF]. There were negative correlations between serum TSH levels and LF, and between fT3 levels and triangular index in children with SH (r=-0.299; p=0.042 and r=-0.322; p=0.027, respectively). QTc max and QTc min were statistically significantly longer in the SH group in comparison to controls (p=0.047 and p=0.012, respectively); there were no significant differences in other ECG parameters. There were negative correlations between P max and both serum fT3 and fT4 levels (r=-0.378; p=0.009 and r=-0.363; p=0.012, respectively); and between PR interval and fT3 levels (r=-0.309; p=0.035). In conclusion, our study demonstrates that cardiac autonomic dysfunction and arryhtmogenesis shown as susceptibility to ventricular arrhythmia and longer intraatrial conduction times, appear in children with SH.