Dual band 23NA/1H, bilateral, flexible breast coil design for magnetic resonance imaging systems
Manyetik rezonans görüntüleme sistemleri için 23NA/1H çift bantlı, bilateral esnek meme bobini
- Tez No: 698568
- Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT YEĞİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İleri Biyomedikal Teknolojiler Sanayi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Özel tasarlanmış meme bobinleri sinyal gürültü oranını (SGO) ve dolayısıyla görüntü kalitesini arttırdığı için meme kanserinin teşhisinde önemli bir rol oynar. Klinikte kullanılan meme bobinleri, sabit hacme sahip olduklarından ve her hasta ile uyumlu olmadıklarından oluşacak görüntünün doğru teşhis için yeterli olmamasına neden olabilmektedir. Bu tezde, boyutu, ilgili hacim ile uyumlu olabilen giyilebilir esnek iletken kumaştan yapılmış bir meme bobini (MB) tanıtılmıştır. MB tasarımı, iletken kumaşın üretimini, tek kanallı sodyum kumaş MB, iki kanallı lateral proton kumaş MB ve dört kanallı bilateral proton MB'nin tasarımından oluşmaktadır. Öncelikle, iletken gümüş iplik dokuma tezgahında elastofiberle dokunarak yüzde 115 esnekliğe sahip iletken bir kumaş elde edilmiştir. Tek kanallı sodyum kumaş MB'nin fantom çalışmaları, SGO'nun 30-140 arasında olduğunu ve bobinin farklı konsantrasyona sahip sodyum klorür çözeltilerinde doğru tahminler verdiğini göstermiştir. Geniş bant uyumlama sağlayan üç katlı empedans uyumlama devresine sahip iki kanallı lateral proton kumaş MB küçük, orta ve büyük olmak üzere üç farklı boyuttaki fantomlarda test edilmiştir. İki kanallı lateral kumaş bobinin SGO'su küçük ve orta fantomda 60-120, büyük fantomda 60-100 arasında iken minimum 0.25 mm çözünürlük elde edilmiştir. Dört kanallı bilateral proton kumaş MB'nin SGO'su üç fantomda da 100-200 arasında olup, her fantomda minimum 1 mm çözünürlük elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A dedicated breast coil plays a significant role in the diagnosis of breast cancer because it can increase the signal to noise ratio (SNR) and therefore the image quality. Since breast coils used in the clinics have a fixed target volume and are not compatible with every patient, the resulting image may be insufficient for an accurate diagnosis. In this thesis, a dual band sodium/proton bilateral breast coil made of a wearable elastic conductive textile (WECOT), which can be compatible with the volume of interest, was described. The design of the breast coil consisted of the production of the conductive textile, the design of a single-channel sodium WECOT breast coil (BC), a two-channel lateral proton WECOT-BC, and a four-channel bilateral proton WECOT-BC. First, a high-conductive silver thread was woven with elastofiber in a weaving machine to produce WECOT with 115 percent elasticity. Phantom studies of the single-channel sodium WECOT-BC demonstrated that SNR was between 30-140 and the coil yielded correct estimations in sodium chloride solutions having different concentrations. A two-channel lateral proton WECOT-BC having a three-stage impedance matching circuit providing broad-band matching was tested in three different sized phantoms, namely, small, medium, and large. While, SNR of the two-channel WECOT-BC was between 60-120 in the small and medium phantom and 60-100 in the large phantom, the minimum resolution of 0.25 mm was obtained. SNR of the four-channel bilateral proton WECOT breast coil was between 100-200 in all three phantoms and the minimum resolution of 1 mm was achieved.