Nonconforming material flow analysis via value stream mapping: A case study in automotive industry
Değer akış haritalama ile uygunsuz malzemelerin akış analizi: Bir otomotiv işletmesinde uygulama
- Tez No: 698569
- Danışmanlar: PROF. DR. LATİF SALUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde kuruluşlar, ürün odaklı bir vizyondan müşteri odaklı bir vizyona doğru evrimle rekabetçi yaklaşımlarını sürdürebilmektedir. Organizasyonlarda ana yaklaşım haline gelen yalın üretim, otomotiv endüstrisinin de temel araçlarından biridir. Sonuç olarak, şirketler verimliliklerini artırmak için muazzam bir çaba göstermeye başlamıştır. Bununla birlikte, üretim tedarik sürelerini, maliyetlerini azaltmak ve hizmet seviyelerini iyileştirmek için yalın üretim ilkeleri uygulanmıştır. Yalın üretime izin veren ve talep edildiğinde müşteri ihtiyaçlarını karşılamak için israfı ortadan kaldıran birkaç farklı yalın teknik vardır. Bu tekniklerden en kullanışlı ve görsel olanı, sistemdeki tüm katma değerli ve katma değersiz süreç faaliyetlerini zaman, maliyet ve işçilik açısından tanımlayan değer akış haritalandırmasıdır (DAH). Bu çalışmada, bir otomotiv yağ pompası firmasının değer akış haritası çizilmiş ve iyileştirme aksiyonları yönetim ekibi ile tartışılmış ve ideal çözüme benzerlik yoluyla tercih sıralama tekniği (TOPSIS) ile değerlendirilerek kaizen, 5S gibi yalın üretim sistemi teknikleri kullanılarak düzeltici faaliyetler yapılmıştır ve gelecekteki durum değer akışı haritası ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, with the shift from a product-oriented to a customer-oriented vision, organizations can sustain their competitive advantage if they keep pace with this evolution. One of the essential technology in the automobile industry is lean manufacturing, which has become the standard strategy in many firms. As a result, businesses began to make significant efforts to improve their efficiency. In order to improve service levels and reduce production lead times, costs, lean manufacturing princples are implemented. There are several different lean techniques, which permit lean production and eliminate waste to satisfy customer needs as and when requested. One of the most useful and visual technique is value stream mapping (VSM) which defines all value-added and non-value-added process activities in the system in terms of time, cost, and labor. In this study, the value stream map of an automotive oil pump company is drawn and the improvement actions are discussed with the management team using the technique for order preference by similarity to ideal solution (TOPSIS), and corrective actions are made using lean manufacturing system techniques such as kaizen, 5S, and the future state value stream map was drawn.