Lezbiyen ve geylerin gelişim boyutlarına göre yaşadığı sorunlar ve sosyal hizmet gereksinimleri
Problems experienced by lesbian and gays according to their development dimensions and determining social service needs
  1. Tez No: 669825
  2. Yazar: HACER DUYGU BÖLÜKBAŞI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Eşcinsel bireyler evde, okulda, işte, akran grupları arasında kısacası toplumun her alanında çeşitli biyo-psiko-sosyal sorun ve zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu araştırmanın amacı lezbiyen ve gey bireylerin kendi anlatı ve algılamalarının yansıtıldığı yaşam deneyimleri ile fiziksel, bilişsel, duyuşsal, sosyal, tinsel alanda sorunlarının ve ihtiyaçlarının neler olduğunun belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2019-2020 yılları arasında 15 gey 15 lezbiyen birey olmak üzere 30 katılımcı ile kişisel bilgi formu ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerinin analizinde Maxqda 2018 nitel veri analizi programı kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, lezbiyen ve gey bireylerin fiziksel, bilişsel, duyuşsal, sosyal, tinsel alanda kendini keşfetme sürecinden, açılma sürecinden, aile ve yakın çevre ile olan ilişkilerden, heteroseksist toplum yapısından kaynaklı toplum baskısından, toplumdan aldığı hizmetlerden kaynaklanan sorun ve zorluklar yaşadıkları belirlenmiştir. Özellikle toplumdaki heteroseksist normlardan kaynaklanan sorunların lezbiyen ve gey bireyleri fiziksel, bilişsel, duyuşsal, sosyal, tinsel boyutların her birinde önemli derecede etkilediği belirlenmiştir. Toplumda cinsel yönelimin heteroseksüellik ile ilişkilendirilmesi katılımcıların çoğunluğunun kendini kabullenme ve açılma süreçlerini güçleştirmiştir. Bu durumun katılımcıların duygusal çatışmalar yaşayarak güçsüzleşmesine neden olduğu saptanmıştır. Aynı zamanda katılımcılar bu süreçte çoğunluğu duygu oaklı olmak üzere çeşitli baş etme mekanizmaları geliştirmiş oldukları görülmektedir. Katılımcıların tinsel alandaki dini ve yaşamı anlamlandırmayı sağlayan hümanizm, doğacılık gibi dini olmayan yönelimlerinin katılımcıların iyi oluşlarına etki ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Homosexuals face various bio-psycho-social and spiritual problems and difficulties at home, at school, at work, among peer groups, in short in all areas of society. The aim of this study is to determine the problems and needs of lesbian and gay individuals are in their physical, cognitive, affective, social, spiritual areas with their own words. The research was carried out with qualitative research method. In-depth interviews were conducted with 30 individuals total, i.e. 15 lesbian and 15 gey, through personal information form and semistructure interview form. Maxqda 2018 was used for the analysis of the research data. According to the results of the research, it was determined that lesbian and gay individuals experienced problems and difficulties arising from the process of self-discovery, the process of opening up, relations with family and the immediate environment, social pressure caused by the heterosexist structure of society, and the services they received from society in the physical, cognitive, affective, social, tinsel area. In particular, it has been determined that problems arising from heterosexist norms in society significantly affect lesbian and gay individuals in each of the physical, cognitive, affective, social, and spiritual area. It has been determined that especially the problems arising from heterosexist norms in society significantly affect lesbian and gay individuals in each of their physical, cognitive, affective, social, and spiritual area. The association of sexual orientation with heterosexuality in the society made it difficult for the majority of the participants to accept themselves and open up. It has been determined that this situation causes the participants to become weak by experiencing emotional conflicts. At the same time, it is seen that the participants have developed various coping mechanisms, most of which are emotional. It has been determined that the religious orientations of the participants in the spiritual field and their non-religious orientations such as humanism and naturalism affect their well-being.