Alüminyum 6082 alaşımına Ti-B alaşımlama ve ferrobor takviyesinin mikroyapı ve mekanik özellikler üzerindeki etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Ti-B alloying and ferrobor reinforcment on aluminum 6082 alloy on microstructural and mechanical properties
- Tez No: 698599
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ÇARBOĞA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Alüminyum döküm endüstrisi gereksinimler doğrultusunda günden güne büyümektedir. Alüminyum metali, hafif bir metal alaşımı olmasının yanı sıra, kolay dökülebilir olmaları, yüksek mukavemet ve korozyona karşı dirençli olması, özgül ağırlık ve ısıl genleşmelerinin düşük, ısıl iletkenliklerinin yüksek olması nedenleri ile teknolojik bir öneme sahiptirler. Fakat kaba taneli yapısı ve nispeten düşük mekanik özellikleri sebebiyle kullanımı kısıtlanmaktadır. Bu çalışmada 6082 alüminyum alaşımına farklı oranlarda Al-Ti-B alaşımı, farklı oranlarda 25 µ'luk ferrobor tozu ve Al-Ti-B+Ferrobor ilave edilerek üç tür malzeme elde edilmiştir. Deney yapımındaki amaç oluşturulan malzemenin mekanik özelliklerinin geliştirilebilirliğinin incelenmesidir. Elde edilen malzemelerin, yapılan optik incelemelerinde belirgin farklılıklar görülememiştir. Vickers sertlik yöntemi kullanılarak mikrosertlikleri ölçülmüş ve katkı maddesi ilavesi artıkça mikrosertliklerinde 6082 alüminyum alaşımına göre mikrosertliklerinin arttığı gözlenmiştir. XRD analizlerinde ise bor, titanyum, alüminyum, 〖AlB〗_12 ve 〖TiB〗_(2 ) görülmektedir. SEM EDS analizlerinde ise noktasal analizler ve Mapping çalışmaları yapılmış ve borun genellikle homojen dağılım sergilerken titanyumun yer yer belirli bölgelerde yoğunlaştığı gözlenmiştir. Elde edilen sonuçlar literatür ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aluminum casting industry is growing day by day in line with the requirements. In addition to being a light metal alloy, aluminum metal has a technological importance due to its easy castability, high strength and resistance to corrosion, low specific gravity and thermal expansion, and high thermal conductivity. However, its use is restricted due to its coarse-grained structure and relatively low mechanical properties. In this study, three types of materials were obtained by adding Al-Ti-B alloy in different proportions, 25 µ ferroborate powder and Al-Ti-B+Ferrobor in different proportions to 6082 aluminum alloy. The purpose of the experiment is to examine the improveability of the mechanical properties of the created material. No significant differences were observed in the optical examinations of the obtained materials. Microhardness was measured using the Vickers hardness method and it was observed that the microhardness of the 6082 aluminum alloy increased as the additive addition increased. XRD analyzes show boron, titanium, aluminum, 〖AlB〗_12 and 〖TiB〗_(2 ). In SEM EDS analyzes, point analyzes and Mapping studies were performed and it was observed that while boron generally exhibited a homogeneous distribution, titanium concentrated in certain regions from place to place. The obtained results were discussed by comparing with the literature.