Democracy at the local level in Turkey: An empirical analysis of municipalities
Türkiye'de yerel seviyede demokrasi: Belediyelerin ampirik bir analizi
- Tez No: 698613
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERSİN KALAYCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu tez, hesap verebilirlik ve hukuk üstünlüğü açısından belediyelerin demokratik performansını ele almaktadır. Yereli, demokratik gerilemeye yerleşmiş olan klientelist bağlar ve neoliberal politika çerçeveleri bağlamında tartışmak için analitik ve teorik bir çerçeve geliştirmekte ve Sayıştay'ın 2012 ve 2018 arasındaki belediye denetim raporlarında tespit ettiği bulgular üzerine özgün bir veri setine dayanmaktadır. Literatürdeki önceki bulguların aksine, bulgu sayısının bir sonraki seçim tarihi yaklaştıkça arttığı ve bu etkinin daha fazla denetlenmiş belediyeler için daha kuvvetli olduğu bulunmuştur. Daha fazla denetlenmek de yine bulgu sayısında artışla bağdaşmaktadır. Bu sonuçlar Türkiye'de belediyelerde usulsüzlük konusunda dikey ve yatay hesap verebilirliğin işlemediğini göstermektedir. Teorik olarak görev süresi uzadıkça siyasetçilerin sorumluluğunun seçmen gözünde netleşmesi ve usulsüzlüklerin azalması beklenirken, bu çalışmada siyasi partilerin belediye yönetiminde geçirdikleri sürenin de tespit edilen bulgu sayısı ile pozitif yönde ilişkilendiği bulunmuştur. Büyükşehir belediyelerinin denetim raporlarının içeriği analiz edildiğinde, muhasebe, ihale ve belediye taşınmazlarının idaresi konularındaki bulguların yaygın olduğu ve artan bir şekilde raporlandığı bulunmuştur. İktidar partisi belediyeleri toplamda, tekrarlayan bulgular da dahil birçok alanda daha fazla bulgu gösterirken, bu çalışma aynı zamanda belediyelerin gösterdiği usulsüzlüklerin kamu zararı ve yolsuzluk riskiyle önemli ölçüde ilişkili olduğu sonucuna varmaktadır.
Özet (Çeviri)
Focusing on accountability and the rule of law, this dissertation examines the democratic performance of municipalities. It develops an analytical and theoretical framework for studying the local in a broader context of clientelist linkages and neoliberal policy frameworks embedded in democratic backsliding and utilizes an original dataset on the irregularities reported by the Turkish Court of Accounts (Sayıştay) for municipalities in Turkey between 2012 and 2018. Contrary to earlier findings in the literature, I find that the level of irregularities increases with temporal proximity to elections and this effect is stronger for municipalities with more prior audit experience. Being audited more is also associated with increase in the level of irregularities. As such, neither vertical nor horizontal accountability is achieved for malfeasance in municipal politics in Turkey. The theoretical expectation that longer tenures foster clarity of responsibility and less malfeasance in public administration is not supported either as I find that duration of political parties in municipal governments shows a positive effect on the level of irregularities. The content analysis of audit reports further shows that those in bookkeeping, public procurement, and the management of municipal real estates and operating rights are the most common types of irregularities in the metropolitan municipalities in Turkey. While the overall performance of the incumbent metropolitan municipalities shows higher levels in many types of malfeasance including irregularities reported as being repeated, this research also argues that municipal irregularities are significantly associated with the risk of public loss and corruption.