Demokratik bir sınıf ortamı açısından Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin davranışlarının değerlendirilmesi
- Tez No: 4557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRÜVVET BİLEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Program Geliştirme ve Öğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
BÖLÜM VI ÖZET Bu araştırmayla ;“demokratik bir sınıf ortası. açısından, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim elemanlarının, ve öğrencilerinin, kenti davranışlarımı ve birbirlerinin davranışlarımı nasıl değerlendirdikleri ile bu değişkenler arasında anlamlı bir fark olup olmadığı”incelenmiştir. Temelde, bu araştırmayla, demokratik sınıf ortamı ile ilgili olarak“nedir”sorusuna yanıt aranmıştır. Araştırmanım evrenini, 1987-88 Öğretim Yılı I. Yarıyılda, Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesini görevli öğretiş elemanları iler bu fakülteye kayıtlı lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Fakülteleri görevli öğretim elemanları ile bu fakülteye kayıtlı III. ve IV üncü sınıf öğrencileri örnekleme alınıştır. Ancak, Fa¬ kültenin“Fen Eğitimi Bölümü Başkanlığı”nca, öğrencilere anket uygulaması için izin verilmediğinden, Fen Eğitimi Bölümü, örneklemi çıkarılmıştır. Topla® 41 öğretim elemanı ile 316 öğrenciden, anket yoluyla görüş ve değerlendirmeler alınmıştır. Araştırmaya ilişkim verileri toplamak üzere, öğretim elemanları ve öğrenciler için,“Demokrasi îlkeleri”,''Öğretim Elemanı Davranışları“, Öğrenci Davranışları ”bölümlerimi içeren iki ayrı anket geliştirilmiştir.117 ^5rüş ve değerlendirmeler için toplama®, veriler,“Evet”,“Kısmen”,.“Hayır seçeneklerini içeren üçlü bir ölçekle sayısallaştırılmıştır.istatistiksel işlemler olarak; frekans, yüzde, ortalama ile ortalamalar arasındaki farkım test edilmesinde kullanılan t, testime başvurulmuştur. Araştırmayla elde edilen bulgular, aşağıda özetlenerek verilmiştir. 1.Öğretim elemanları ve öğrenciler, demokrasi ilkelerine oldukça yüksek düzeyde katılım göstermektedirler. Öğretim elemanları ve öğrencilerin, demokrasi ilkelerine katılımları arasımda anlamlı bir fark vardır. Bu farkın, ”Çoğunluğun karar verişe ve yönetme hakkı vardır“ ile ”İnsan onuruma saygı duymak ve insan kişiliğime değer vermek esastır" ilkelerinden kaynaklandığı görülmektedir. 2.Öğretim elemanlarının demokrasi ilkelerine katılımları ile bu ilkelere uygum sınıf içindeki davranışlarını değerlendirmeleri arasımda, genelde, anlamlı farklar bulunmaktadır. Öğretim elemanlarının, demokrasi ilkelerine uygun sınıf içi davranışlarını değerlendirmeleri ile, aynı konuda, öğrencilerin, öğretiş elemanlarınım davranışlarını değerlendirmeleri arasımda da anlamlı bir fark vardır. 3.Öğrencilerin, demokrasi ilkelerine katılımları ile, bu ilkelere uygun sınıf içimdeki davranışlarını değerlendirmeleri arasında anlamlı farklar bulunmaktadır. Öğrencilerim, demokrasi ilkelerine uygun sınıf118 içimdeki davranışlarımı değerlendirmeleri ile, aynı konuda, öğretim elemanlarımın., öğrencilerin davranışlarını değerlendirmeleri arasında anlamlı bir fark vardır..
Özet (Çeviri)
SUMMâRY This study aims to discover how the teaching staff and the students of the Educational Faculty in Hacettepe Uni versity evaluate their own and others' behavior concerning a democratic class atmosphere} and whether there is a significant difference between these evaluations or not. With this research, an answer has been sought for the question of 'what?' related to the democratic class atmo sphere. The population of this study is the total teaching staff and the students of the faculty during the 1987-1988 academic year, first semester. The sample of this study covers the teaching staff and the students of the third and fourth classes. But later the students and the teach ing staff of the Department of Science Education weren't included in the sample because a permit for the question naire application couldn't be obtained from the chairman of this department. Data were obtained from 41 teaching staff and 316 students by the questionnaire. Two different questionnaire forms, which included 'principles of democracy', 'behavior of teaching staff* and 'behavior of students', were prepared to obtain data for the investigation. 'Yes', 'partly' and 'mo' were al ternatives in the questionnaire to get the opinions and evaluations. As statistical operations? frequency, percentage, medium and t test for differences between mediums have been used.120 The findings of the research are as follows: 1. The teaching staff and the students mostly ac cept the principles of democracy. There is a significant difference between the participation of the taching staff ana the student®. 'The majority have got the right to de cide and to administer', 'It is essamtial to respect the dignity of human beings and to appreciate the personality of human beings'; these principles cause the difference above. The students and the teaching staff agree with the other seven principles in the questionnaire. 2. Generally, there are significant differences between the teaching staff view of the principles of democracy and their own behavior in the class which is appropriate to these. And also there is a significant difference between the evaluation of the teaching staff own behavior and the students' evaluation of the teaching staff. 3. There are significant differences between the students' view of the principles of democracy and their own behavior in the class which is appropriate to these. And also there is a significant difference between the evaluation of the students' own behavior and the teaching staff evaluation of the students.