Türkiye'de Covıd-19 pandemisi sırasında tıbbi cihazlarda iyi yönetim uygulamalarının hastane performans düzeyi üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of good management practices in medical devices on hospital performance level during the Covid-19 pandemic in Turkey
  1. Tez No: 698612
  2. Yazar: AYOUB AL-RAWHANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT TOKMAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de COVID-19 Pandemisi Sırasında Tıbbi Cihazlarda İyi Yönetim Uygulamalarının Hastane Performans Düzeyi Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması. Tıbbi cihazların bakımını, kalibrasyonunu yapmak ve çeşitli işletmenlerini yönetmek için alt yapı, programların ve insan gücünün yeterince olup olmadığını ortaya koymaya çalışmak amaçlanmıştır. Araştırma, 01 Mart 2021 – 01 Temmuz 2021 tarihleri arasında Türkiye'de 20 ilde dağıtılan 45 hastanede (29 devlet hastanesi ve 16 eğitim ve araştırma hastanesi) tıbbi cihazların yönetimi ve bakımında çalışan 145 grup üzerinde uygulanmıştır. İstatistiksel analiz ve hesaplamalrda SPSS programı kullanılmıştır. Tıbbi cihaz bakım ve kalibrasyon programlarının performansının olumsuz etkilendiği, hastanede tıbbi cihazların yönetiminde ve bakımında çalışan personel sayısının yeterli olmadığı, tıbbi cihazların kalibrasyonu için gereken ekipman sıkıntısının olduğu kaydedilmiştir. Elde edilen sonuçlara bakıldığında, hastanelerde tıbbi cihaz yönetiminin performansının iyileştirilmesi için, ekipmanın, çalışan saysının ve altyapının eksikliklerinin giderilmesine yönelik gerekli tedbirlerin alınmasının faydalı olacağı önerilmektedir. İlerideki calışmalarda, sadece devlet ve üniversite hastaneleri değil özel hastanelerin de kapsama alınması önerilebilir. Böylece yapılacak araştırmalarda kamu-üniversite, kamu-özel, üniversite-özel ile hastaneler boyutunda karşılaştırma yapma imkânı bulunabilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to ınvestigate the effects of good medical devices management practices on hospital performance during the covıd-19 pandemic in Turkey. It is aimed to try to reveal whether the infrastructure, programs and manpower are sufficient to maintain and calibrate medical devices and to manage their various operators. The research was applied on 145 groups working in the management and maintenance of medical devices to 45 hospitals (29 state hospitals and 16 training and research hospitals) distributed in 20 provinces in Turkey between 01 March 2021 and 01 July 2021. Statistical analysis and calculations SPSS program was used. It has been noted that the performance of medical device maintenance and calibration programs is adversely affected, the number of personnel working in the management and maintenance of medical devices in the hospital is not sufficient, and there is a shortage of equipment required for the calibration of medical devices. Considering the results obtained, it is recommended that necessary measures should be taken to eliminate the deficiencies of the equipment, number of employees and infrastructure in order to improve the performance of medical device management in hospitals. In future studies, it may be recommended to include not only state and university hospitals but also private hospitals. Thus, it will be possible to compare public-university, public-private, university-private and hospitals in the studies to be done.