Laparoskopik kolesistektomi öncesi preoperatif ultrasonografinin tanı değeri
  1. Tez No: 69862
  2. Yazar: ÖNDER DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ÇELİKTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Safra kesesi taşı ve eşlik eden kolesistit; toplumda oldukça sık karşılaşılan safra yollarına ait patolojilerdir. Kese taşlarının medİkal yolla tedavisi sözkonusu olsa da cerrahi öncelikli yöntemdir. Son yıllarda daha az mortalite ve morbidite, kısa hastanede kalış süresi, daha az işgücü kaybı ve iyi kozmetik sonuçları ile laparoskopik kolesistektomi hızla popülarite kazanmıştır. Ancak işlemin başarısı için uygun hastanın seçimi oldukça önemlidir. Bu çalışmada laparoskopik kolesistektomi sırasında karşılaşılabilecek teknik zorlukları belirlemek ve cerrahi işlemin açığa dönme riski bulunan hastalan önceden saptamak amacıyla 60 hastaya toplam 13 parametre bakılarak preoperatif ultrasonografî (US) yapılmıştır. Cerrahi sonrası skorlar ile preoperatif US sonuçlan istatistiksel olarak karşılaştırılmış ve US incelemenin %93,3 spesifite, %93,3 sensitivite, %93,3 doğruluk ve %97,7 pozitif prediktif değerleri ile cerraha işlem öncesinde yeterli ve değerli bilgiler veren bir görüntüleme yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Safra kesesi fonksiyonel kapasitesi (ejeksiyon fraksiyonu hesaplanarak) ve safra kesesi duvar kalınlığı ise değerlendirilen 13 parametrenin içerisinde en kıymetli iki parametredir. Sonuç olarak US inceleme laparoskopik kolesistektomi öncesi potansiyel intraoperatif teknik zorlukların değerlendirilmesi ve açık cerrahi yönteme geçilme riski bulunan hastaların önceden tesbit edilmesi amacıyla kullanılabilecek en iyi ve etkin görüntüleme yöntemidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diagnostic Value of Preoperative Ultrasonography Before Laparoscopic Cholecystectomy Cholelithiasis and accompanying cholecystitis are commonly encountered biliary pathologies. Eventhough, gall stones could be treated medically, surgery is the treatment of choice. Recently, laparoscopic surgery has gained popularity because of decreased mortality, shortened length of hospital stay, good cosmetic results and lesser leave of absence from work. However, in order for the method to be successfull, choosing the adequate patients is very important. In this study, 13 parameters in each of 60 patients were evaluated by ultrasonography in order to predict the surgical complication and difficulties and the probability of converting to open surgery during the laparoscopic procedure. The postoperative results are statistically compared with the US scores and US study is found to have a specificity of 93,3%, sensitivity of 93,3% and an accuracy of 93,3%, positive predictive value of 97,7%. As a result, it is thought to be an adequate and helpful imaging method in planning the surgical management. Gallbladder functional capacity (measured through ejection fraction) and bladder wall thickness are the 2 most valuable of the 13 parameters evaluated. As a conclusion, US is the best and most effective imaging modality in the pre- evaluation of potential intraoperative technical difficulties in laparoscopic cholecystectomies and in predicting the high risk patients for converting to open surgery.